Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Filmové festivaly na Kavkaze. Češi učí místní jak na to

Festival v gruzínském Bolnisi zpestřily i kroje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Festival v gruzínském Bolnisi zpestřily i kroje. | foto: Archiv CAUCADOC/ČvT

BAKU/TBILISI/JEREVAN Na jihu Kavkazu skončil poslední ze série čtrnácti festivalů dokumentárních filmů. Ty se odehrály v ázerbájdžánské metropoli Baku i dvoutisícovém městě na jihu Gruzie a s jejich organizací pomáhali Češi. Přehlídka filmů byla podle jedné z koordinátorek projektu často první příležitostí, kdy se lidé otevřeně vyjádřili k například k práci úřadů.

Pořadatelé se vzhlédli v českém festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, jenž letos už po patnácté pořádal Člověk v tísni, ale především se naučili, jak přehlídku zorganizovat, vybrat pro ni filmy a propagovat ji. 

"Festivalové diskuze jsou jednou z mála příležitostí, kde mohou lidé o problémech otevřeně diskutovat,“ říká koordinátorka gruzínských a arménských programů společnosti Člověk v tísni Pavla Pijanová.  

Přišlo celé vedení města i váleční veteráni
Výběrem nakonec prošlo čtrnáct pořadatelů a festivaly se uskutečnily na pěti místech v Arménii, třech v Ázerbájdžánu a šesti v Gruzii. Svůj festival tak nakonec měla více než dvoumilionová ázerbájdžánská metropole Baku stejně jako sotva dvoutisícová Calka na jihu Gruzie. Konal se v zašlých kulturních domech, sídle strany Občanská solidarita v Baku i novém hotelu Palm Beach v gruzínské Anaklii. Například v pětitisícové Terdžole v západní Gruzii žilo filmovou přehlídkou celé  městečko. „Festival tu byl neskutečně populární. Studenti a učitelé fungovali jako dobrovolníci, přítomné bylo celé vedení města i regionu a nakonec dorazilo 600 diváků,“ říká projektová manažerka projektu Šárka Zahradníková.

O projektu CAUCADOC

Projekt CAUCADOC, který pořádá společnost Člověk v tísni spolu s partnerskými organizacemi, podporuje tvorbu dokumentárních filmů na Jižním Kavkazu a čerpá ze zkušenosti českého festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. V rámci CAUCADOC se pořádají semináře o dokumentární tvorbě a přednášky zkušených tvůrců pro filmové týmy. CAUCADOC také podporuje organizátory filmových přehlídek dokumentárních filmů v odlehlých krajích regionu a podporuje využívání dokumentů jako učební pomůcky ve školách. V Arménii, Gruzii a Ázerbájdžánu běží od března 2012 do února 2014. Více o projektu se dočtete zde.


Na festivaly si díky četným školním projekcím našli cestu především mladí lidé, ale dorazili i senioři. Například v Lenkoranu tvořili velkou část publika veteráni z druhé světové války. Festivaly neměly nouzi ani o známé tváře. Na projekce v Ázerbájdžánu dorazil například spisovatel Seymur Baijan, novinář Shahveled Chobanoglu nebo aktivistka Mirvari Gahramanli – lidé široce respektovaní pro svou odvahu a angažovanost v řešení konfliktu v Náhorním Karabachu nebo během výstavby ropovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan,“ uzavřela Zahradníková.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...