Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Finky stále častěji odmítají příjmení manželů

Magazín

  15:00
HELSINKY - Každá čtvrtá nevěsta ve Finsku si po sňatku nechává své rodné příjmení. Mnohé páry se zase rozhodnou vytvořit příjmení zcela nové.
Svatba (ilustrační foto)

Svatba (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Populární jsou podle finské televize YLE také stará švédská nebo ruská jména, jichž se předci během pofinšťování vzdali. Ještě před dvaceti lety bývalo pravidlem, že žena po svatbě přijala manželovo příjmení. Činilo tak 90 procent nevěst.

Adam a Eva

"Rostoucí počet vzdělaných a profesionálních žen je ve vlastních kruzích znám pod svým jménem a nechce se skrývat za příjmení manželů," řekl profesor Urpo Kangas, jenž rovněž působí ve výboru, který musí všechna nová jména schválit.

Nejnovějším trendem ve Finsku ale je vytvořit své vlastní příjmení, aby se novomanželé stali takzvanou generací Adama a Evy. "Když si například Jääskinen bere Karhunenovou, jejich nové příjmení může být Jääkarhuovi. Tímto způsobem se stanou generací Adama a Evy. Je to módní po celém světě," vysvětlil Kangas.

Populární se stávají také stará švédská a ruská jména. Někteří lidé se tak vracejí k původním příjmením, která jejich rodiny pod vlivem pofinšťování počátkem minulého století převedli do finštiny. Do každodenního užívání se tak vrací staromódní ruská nebo švédská jména.

Nejoblíbenější jména? Podle okolních států

Průzkum také ukázal, že více než tisícovka Finů se jmenuje po okolních státech.

Nejpopulárnějším příjmením v této kategorii je Saksa (Německo), které má 584 nositelů. Oblíbené jsou rovněž Tanska (Dánsko), Ruotsi (Švédsko), Viro (Estonsko) nebo Puola (Polsko). Někdy ovšem úřady přejmenování zatrhnou. To je případ Sovětského svazu, kdy jistý Fin s příjmením Virolainen (Estonec) požádal o změnu na Neuvostoliitto (SSSR).

Autoři: ,

Statutární město Ostrava
Specialista / Specialistka investičních akcí

Statutární město Ostrava
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 22 980 - 33 790 Kč