Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Finský pivovar vytvoří pivo podle lahví z potopené lodi

Magazín

  7:00
HELSINKY - Malý finský pivovar Stallhagen hodlá napodobit pivo, které bylo objevené v roce 2010 v lahvích v téměř 200 let starého lodního vraku potopeného v Baltském moři.
Vrak lodi (ilustrační foto)

Vrak lodi (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Světlé pivo, které označuje za "jedno z nejstarších existujících piv na světě", chce pivovar začít prodávat v příštím roce. Informovala o tom agentura AFP.

"Na mezinárodním trhu je stoupající poptávka po speciálních pivech a my jsme přesvědčení, že náš produkt vzbudí zájem pivních nadšenců po celém světě," uvedl v prohlášení výkonný ředitel pivovaru Jan Wennström.

Vrak lodi

Odborníkům se také dosud nepovedlo stanovit původ lodi, která pocházela patrně z nordických oblastí a postavena byla někdy začátkem 19. století. Potopila se v Baltském moři mezi roky 1825 až 1830.

Potápěči pivo objevili ve chvíli, když z vraku lodi zachraňovali lahve šampaňského. Tím se z obou nápojů staly nejstarší existující vzorky na světě. Jak pivo, tak šampaňské se stále daly pít; uchovala je mírně slaná voda, slabé proudy a stálá teplota zhruba pěti stupňů Celsia v úplné temnotě hloubky moře. Šampaňské - asi 168 lahví značky Veuve Clicquot, Heidsieck a Maison Juglar - se od té doby prodávalo na dražbách. Vzorky piva analyzovala finská laboratoř VTT, která stanovila jeho složení.

"Jde o světlé pivo a podobá se těm současným," řekla výzkumnice laboratoře Annika Wilhelmsonová. Laboratoř nicméně nebyla schopná zjistit, zda bylo pivo vyráběné výhradně z ječného sladu, anebo zda obsahovalo i jiné obiloviny, například pšenici.

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...