Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Finský pivovar vytvoří pivo podle lahví z potopené lodi

Magazín

  7:00
HELSINKY - Malý finský pivovar Stallhagen hodlá napodobit pivo, které bylo objevené v roce 2010 v lahvích v téměř 200 let starého lodního vraku potopeného v Baltském moři.
Vrak lodi (ilustrační foto)

Vrak lodi (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Světlé pivo, které označuje za "jedno z nejstarších existujících piv na světě", chce pivovar začít prodávat v příštím roce. Informovala o tom agentura AFP.

"Na mezinárodním trhu je stoupající poptávka po speciálních pivech a my jsme přesvědčení, že náš produkt vzbudí zájem pivních nadšenců po celém světě," uvedl v prohlášení výkonný ředitel pivovaru Jan Wennström.

Vrak lodi

Odborníkům se také dosud nepovedlo stanovit původ lodi, která pocházela patrně z nordických oblastí a postavena byla někdy začátkem 19. století. Potopila se v Baltském moři mezi roky 1825 až 1830.

Potápěči pivo objevili ve chvíli, když z vraku lodi zachraňovali lahve šampaňského. Tím se z obou nápojů staly nejstarší existující vzorky na světě. Jak pivo, tak šampaňské se stále daly pít; uchovala je mírně slaná voda, slabé proudy a stálá teplota zhruba pěti stupňů Celsia v úplné temnotě hloubky moře. Šampaňské - asi 168 lahví značky Veuve Clicquot, Heidsieck a Maison Juglar - se od té doby prodávalo na dražbách. Vzorky piva analyzovala finská laboratoř VTT, která stanovila jeho složení.

"Jde o světlé pivo a podobá se těm současným," řekla výzkumnice laboratoře Annika Wilhelmsonová. Laboratoř nicméně nebyla schopná zjistit, zda bylo pivo vyráběné výhradně z ječného sladu, anebo zda obsahovalo i jiné obiloviny, například pšenici.

Autoři: ,

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....