Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Firma Mattel uvedla verzi panenky Barbie s černošskými rysy

Nová Barbie s černošskými rysy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová Barbie s černošskými rysy | foto: ČTK

NEW YORK Americká společnost Mattel uvedla na trh novou řadu černošské verze populárních panenek Barbie. Na rozdíl od původní černošské "barbíny" Christie, kterou firma představila v 60. letech jako bělošskou panenku natřenou na černo, mají jejich následovnice plnější rty, širší nos a výraznější lícní kosti.

Návrhářka panenek Barbie Stacey McBrideová-Irbyová, která je také černoška, řekla, že chtěla vytvořit řadu panenek, které by byly podobné černošským dívkám a byly jim inspirací. Jedna z panenek v řadě s názvem So In Style se například zajímá o matematiku a hudbu. Panenky mají různé odstíny pleti, například čokoládovou nebo světle hnědou. "Chtěla jsem, aby (dívky) v těchto panenkách viděly sebe, a říct jim tak, že černá je krásná," řekla návrhářka.

Černošky oceňují pro afroamerickou komunitu klíčové vlastnosti nových panenek, jako jsou vzdělání a péče o sourozence, a také odstíny pleti, se kterými se mohou jejich dcery snáz ztotožnit. Kritici však tvrdí, že panenky neodpovídají obrazu ženské krásy, jak ji vnímá černošská komunita.

Afroameričané považují dlouhé rovné vlasy za krásnější než krátké kudrny, které mají dvě z šesti panenek nové série.

McBrideová-Irbyová jim údajně vlasy zvlnila až podle doporučení, původně chtěla mít všechny panenky jen s dlouhými vlasy. K řadě lze dokoupit kadeřnickou výbavu, takže dívky budou moci kadeřit a rovnat vlasy panenkám samy. Podle expertů to však může u některých malých černošek vyvolat názor, že s jejich vlasy není vše v pořádku. "Černošské maminky, které chtějí, aby jejich dcery měly rády své přirozené vlasy, tak budou muset na dcery působit o to důrazněji a tyto panenky by jim to ještě mohly ztížit," řekla profesorka amerických studií na Marylandské univerzitě Sheri Parksová, Barbie letos v březnu oslavila 50. narozeniny. Kritici jí léta vyčítají, že panenka s nerealistickými tělesnými proporcemi má negativní dopad na vnímání ženské krásy. Útlou postavu nové černošské sady kritizují i Afroameričanky.

Prodej Barbie v posledních sedmi letech klesá. Přispěla k tomu mimo jiné konkurenční panenka se jménem Bratz, ale i moderní hračky, jako jsou videohry. V loňském roce klesl prodej panenek Barbie o 21 procent.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...