Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Firmy bojují s obezitou

Britským firmám má pomoci dietní společnost. Nadváha znepokojuje i úřady  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britským firmám má pomoci dietní společnost. Nadváha znepokojuje i úřady | foto: Lidové noviny

LONDÝN Zaměstnanci plánující podnikový vánoční večírek by si měli dobře rozmyslet, zda si objednat chlebíčky a cukroví, které k těmto oslavám v Británii tradičně patří. Jejich šéfové by je mohli následující den poslat na váhu.

Se shazováním nadbytečných kilogramů má totiž podle deníku The Times pracovníkům mnoha britských firem pomoci dietní společnost Weight Watchers (Hlídači váhy), která si pro ně chystá speciální kurzy během přestávky na oběd.

Tato firma plánuje nabízet své služby společnostem, kde na váze a objemu záleží. Váhy se prý v kancelářích objeví jednou týdně. Pokud zaměstnanci neuposlechnou rady o tom, jaké jídlo a pití mají konzumovat, budou si muset během oběda či ihned po skončení pracovní doby udělat čas na nové dietní lekce. Viceprezident Weight Watchers Mads Ryder věří, že k jejich novému programu se v Británii připojí až 500 společností.

„Je tu mnoho firem, které chtějí o své zaměstnance pečovat a nabídnout jim více než jen obvyklé zaměstnanecké výhody,“ prohlásil manažer, jenž sám prý v minulém roce díky těmto kurzům shodil 12 kilogramů.

Práci budou vykonávat lépe
Co starost o pracovníky přinese firmám? „Zaměstnavatelé si mohou snížit náklady na zdravotní péči, a omezí se tak i dny, kdy jsou zaměstnanci doma na nemocenské. Nemyslím si také, že by pracovníkům samým mělo vadit se na programu podílet,“ dodal Ryder, podle nějž shozená kila pomůžou lidem získat sebevědomí. Mohou tak svou práci vykonávat mnohem lépe.

Nepřítomnost na pracovišti kvůli nemoci stojí britské podniky podle odhadů každým rokem více než 13 miliard liber (asi 400 miliard Kč). V roce 2007 přitom strávili Britové na nemocenské v průměru 6,7 dne.

Britské úřady v současnosti navíc znepokojuje nárůst obezity mezi všemi obyvateli země. Podle odborníků by mohl mít v roce 2012 nadváhu až jeden milion dětí. Již dnes mnohé městské úřady v severní Anglii zvažují snížení zdravotních výdajů na služby, jako je pomoc duševně nemocným, a peníze chtějí převést na boj s nadměrnou tloušťkou.

„Na trhu je spousta koktejlových a polévkových diet a podobných módních záležitostí, jejichž problémem je, že když je jednou přestanete užívat, vrátíte se zpátky ke svým zlozvykům. Cílem naší firmy je změnit celkový postoj k jídlu,“ prohlásil Ryder, podle nějž se Británie stává jednou z nejohroženějších zemí, co se růstu obezity týče. V počtu tlouštíků prý velmi rychle dožene Spojené státy. Na druhou stranu jsou produkty prodávané pod názvem Weight Watchers, zahrnující potraviny a nápoje, velmi úspěšné. Značka tržbami překonává i americký nápojový gigant Pepsi.

Také britští šlechtici hubnou
Firmu Weight Watchers založila roku 1963 ve Spojených státech žena v domácnosti Jean Nidetchová. Napadlo ji vytvořit skupinu lidí, kteří se budou podporovat při shazování nadbytečných kilogramů. Přesvědčila proto několik přátel, aby spolu s ní drželi dietu doporučenou jejím dietologem.

V současnosti má společnost jeden milion členů a získala podporu mezi členy britské královské rodiny. Sarah Fergusonová, vévodkyně z Yorku a bývalá manželka druhorozeného syna královny Alžběty II. prince Andrewa, je totiž oddanou zastánkyní Weight Watchers. Jejich diety jí podle vlastního vyjádření změnily život.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...