Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Odznak z vesmíru, lustry i koně. Královna Alžběta vystavuje vůbec poprvé své dary

Podepsaná fotografie od amerického prezidenta Johna F. Kennedy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podepsaná fotografie od amerického prezidenta Johna F. Kennedy. | foto: ČTK

LONDÝN Britská královna Alžběta II. vůbec poprvé v Buckinghamském paláci vystavuje dary, které obdržela během 65 let panování od světových přestavitelů. V rozmanité expozici nechybí dary od takových osobností, jako byl jihoafrický aktivista a první černošský prezident Nelson Mandela či americký prezident John Kennedy, napsala agentura AFP.

Pozoruhodná směsice více než 200 darů je vystavená od soboty a poskytuje zajímavou připomínku míst, která 91letá panovnice navštívila, a osob, s nimiž se setkala.

Od svého nástupu na trůn v roce 1952 Alžběta II. procestovala více než 1,6 milionu kilometrů po celém světě a absolvovala více než 90 státních návštěv - byť například Izrael zatím nezažil žádnou státní návštěvu člena britské královské rodiny. Zároveň přijala v Británii více než 100 nejvyšších zahraničních představitelů.

I když jsou vyměněné dary značně rozmanité, často tyto symboly přátelství zahrnují i podepsané fotografie. Mezi nimi nechybí fotka amerického prezidenta Johna Kennedyho z roku 1961, který byl společně s manželkou Jackie pozván na večeři do Buckinghamského paláce, když byli v Londýně na neoficiální návštěvě.

Pracovní stůl princezny Diany.
Jeden z darů pro královnu Alžbětu.

O 35 let později se královna setkala s další významnou osobnosti 20. století, když uvítala na státní návštěvě Nelsona Mandelu. Tehdejší jihoafrický prezident věnoval královně hedvábný šál, na němž je zobrazena skupina Křováků lovících stádo antilop losích.

Vedle šálu je postavený nezvyklý portrét samotné Alžběty vytvořený propletením uschlých banánových listů. Ten královně daroval rwandský prezident Paul Kagame v roce 2006.

Pod majestátními lustry tanečního sálu Buckinghamského paláce jsou vystavené dary z Asie včetně lakované krabičky, která má na víku stříbrem vykládaný obrázek volavky. Tu dostala darem ke své korunovaci od tehdejšího japonského císaře Hirohita v roce 1953.

Královna také dostala celou řadu živých zvířat - krokodýla z Gambie v roce 1961, slona z Kamerunu v roce 1972 a šest australských klokanů v roce 1977. Všechna našla domov v londýnské zoologické zahradě.

Dvacet koní i odznak z vesmíru

Darem také dostala asi 20 koní včetně jednoho porcelánového od francouzského prezidenta Francoise Hollanda během Alžbětiny státní návštěvy ve Francii v roce 2014.

Dárek, který urazil nejdelší cestu, než se dostal do královniných rukou, daroval Alžbětě II. první britský astronaut Tim Peake, který absolvoval vesmírnou procházku z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Během výletu do volného vesmírného prostoru v roce 2016 měl odznáček s britskou vlajkou, který začátkem letošního roku daroval panovnici.

Součástí výstavy je i připomínka na dvacetileté výročí od smrti princezny Diany. U této příležitosti byly na jejím pracovním stole v Jednacím pokoji Kensingtonského paláce vystaveny její fotografie.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...