20. května 2012 21:51 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Francouz bez rukou a nohou přeplaval z Oceánie do Asie

Francouz Philippe Croizon bez rukou a nohou přeplaval z Oceánie do Asie  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouz Philippe Croizon bez rukou a nohou přeplaval z Oceánie do Asie | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouz Philippe Croizon, který po amputaci nemá horní ani dolní končetiny, dnes přeplaval z Oceánie do Asie.

Podle agentury AFP tak dokončil první etapu cesty, během které chce přeplavat průlivy rozdělující světové kontinenty.

Philippe Croizon

O ruce i nohy přišel Croizon před 18 lety. Když se snažil sundat ze střechy televizní anténu, zasáhl ho elektrický proud a tělem mu projelo 20.000 voltů. Croizon plave s pomocí ploutví připevněných na protézách.

V září 2010 přeplaval kanál La Manche. Trasu dlouhou zhruba 34 kilometrů přeplaval přibližně za čtrnáct a půl hodiny. Stal se tak podle BBC prvním člověkem bez končetin, který kanál přeplaval.

V červnu chce Croizon přeplavat Eilatský záliv rozdělující Afriku s Asií, v červenci Gibraltarský průliv mezi Evropou a Afrikou a v srpnu Beringův průliv mezi Ruskem a USA.

Croizon se na plavbu vydal ráno z rybářské vesničky Wutung na Papui- Nové Guineji. Pod více než sedmi hodinách, během kterých uplaval 20 kilometrů, dorazil do indonéské osady Pasar Skow. Doprovázeli ho dálkový plavec Arnaud Chassery a další muž, který tak hendikepovanému muži chtěl vyjádřit podporu.

"Bylo to velmi, velmi těžké," řekl AFP Croizon na pláži v Pasar Skow, kam ho přišla přivítat asi stovka vesničanů. Přeplavat vzdálenost mu prý trvalo o hodinu a půl déle, než očekával, "protože jsme museli plavat proti proudu. Trvalo to sedm hodin, 35 minut a 35 vteřin," řekl.

Indonéské úřady vydaly svolení k plavbě až ve středu večer a doprovodný tým tak prý nestihl trasu prozkoumat. Plavce doprovázel ve člunu dokumentarista Robert Iséni. Během akce podle něj foukal protivítr, plavci ale prý byli ušetřeni setkání s medúzami nebo žraloky.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz