Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouz Savin překonal v sudu Atlantik za 127 dní

Magazín

  5:22
PAŘÍŽ - Více než čtyři měsíce potřeboval dvaasedmdesátiletý Francouz Jean-Jacques Savin k překonání Atlantického oceánu. „Cestoval“ v sudu a spoléhal se pouze na mořské proudy. V hlavním městě Martiniku Fort-de-France ho dnes ráno SELČ přivítala jeho partnerka Josyane a přítel Pierre Galzot. K překonání trasy dlouhé 5800 kilometrů bývalý vojenský výsadkář potřeboval 127 dní.

Francouz Savin překonal v sudu Atlantik za 127 dní foto: Reprofoto

Na cestu se vydal 26. prosince z El Hierra, nejzápadnějšího ostrůvku Kanárských ostrovů. Své „plavidlo“ opustil už v pátek, kdy ho vzal na palubu ropný tanker směřující na nizozemský karibský ostrov Svatého Eustacha. Tam ho vzal do vleku francouzský remorkér vyslaný speciálně pro to, aby Savina dopravil na francouzský zámořský departement Martinik.

Když Savin ve Fort-de-France vylezl ze svého sudu, prohlásil Galzot, že je to stále tentýž Savin, jakého zná 40 let. „Krajně odolný a dobře vytrénovaný. A ani moc nezhubnul,“ sdělil Galzot, který je profesí lékař. Přesto ale doporučil Savinovi, aby se po cestě podrobil celkovému vyšetření.

Kapsule, v níž Savin plul, měří tři metry na délku a v průměru má 2,1 metru. Byla postavena tak, aby odolala nárazům vln, ale i možným útokům mořských živočichů, především kosatek. Aby mohl Savin komunikovat s pevninou či určovat svou polohu, napájela přístroje v sudu elektřina ze solárních panelů. Jeho odyseu sledovalo na facebooku 23.000 lidí. Na šesti čtverečních metrech měl Francouz k dispozici lůžko, kuchyňku, malou kancelář a sklad.

Autor: