Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouz sjel horu v Číně po břiše, na kolečkách

Magazín

  7:00
Existuje mnoho způsobů, jak se dostat z hory dolů, ale francouzský odvážlivec a designér Jean-Yves Blondeau našel ten patrně nejunikátnější. Po klikaté silnici v čínské provincii Chu-nan se spustil po břiše ve speciálním obleku, na který si připevnil 34 koleček, napsal zpravodajský server CNN.

Francouz Jean-Yves Blondeau se řítil z kopce průměrnou rychlostí 33 kilometrů v hodině. foto: ČTK

Na silnici v Čang-ťia-ťie se spustil z nájezdové rampy se sklonem 60 stupňů, a pak už se o sjezd starala samotná gravitace. Téměř 11 kilometrů dlouhou trasu se spoustou zatáček zvládal uřídit nakláněním těla a nadzvedáváním na kolena a lokty, kdykoli potřeboval zpomalit. Cesta dolů mu trvala 19 minut a 34 vteřin, a jeho průměrná rychlost tak byla 33 kilometrů v hodině.

Dvaačtyřicetiletý Blondeau se narodil ve východofrancouzském Aix-les-Bains a původně svůj "bruslící oblek" vymyslel jako absolventský projekt na škole průmyslového designu v Paříži. Od té doby už vytvořil dvě desítky generací svého obleku od základních návleků na kolena až po propracovaný vyztužený oblek kryjící celé tělo, jako je ten, v němž se spustil z čínské hory.

Na svých kolečkových oblecích už svištěl na celé řadě míst - dolů po sáňkařské dráze, po horských cestách i městských ulicích. V Provenci v jenom ze svých modelů vytvořil rychlostní rekord v hodnotě 116 kilometrů v hodině.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!