Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jak se vyhnout sexismu? Francouzští ministři musí na kurzy

Sexuální harašení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sexuální harašení (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Všichni členové a členky nové francouzské vlády se budou muset v povinných kurzech učit, jak se při výkonu své funkce vyhýbat sexismu. Ministry a ministryně čeká několikahodinové školení, kde se bude mluvit třeba o různých klišé týkajících se zobrazení mužů a žen nebo o korektním vyjadřování na veřejnosti.

O nápadu ministryně pro práva žen Najat Vallaudové-Belkacemové napsala agentura Reuters.

Vallaudová-Belkacemová, která je zároveň vládní mluvčí, chce, aby si vrcholní politici uvědomili, že jejich chování a vystupování může být v zajetí nejrůznějších stereotypů. Proto odborníci budou s ministry rozebírat třeba téma domácího násilí, rovnosti pohlaví nebo zneužívání postavení v zaměstnání.

Kurzy už absolvovala desítka ministrů včetně šéfa rezortu financí Pierra Moscoviciho nebo šéfdiplomata Laurenta Fabiuse a podle Reuters si školení pochvalují.

Sexismus ve Francii

O sexismu se ve Francii začalo hojně diskutovat zejména v souvislosti s aférami kolem bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna. Ten musel vzdát zvažovanou kandidaturu na prezidenta poté, co ho v roce 2011 pokojská z newyorského hotelu obvinila, že ji násilím přinutil k orálnímu sexu. Pak se ale vyrojila řada dalších obvinění včetně toho ze skupinového znásilnění, přičemž se vyšetřovatelé museli potýkat i s řadou kulturně zakořeněných předsudků. V posledně jmenovaném případě se například řešilo, zda odmítnutí sexu může být součástí "erotické hry".

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?