1. listopadu 2012 18:31 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jak se vyhnout sexismu? Francouzští ministři musí na kurzy

Sexuální harašení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sexuální harašení (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Všichni členové a členky nové francouzské vlády se budou muset v povinných kurzech učit, jak se při výkonu své funkce vyhýbat sexismu. Ministry a ministryně čeká několikahodinové školení, kde se bude mluvit třeba o různých klišé týkajících se zobrazení mužů a žen nebo o korektním vyjadřování na veřejnosti.

O nápadu ministryně pro práva žen Najat Vallaudové-Belkacemové napsala agentura Reuters.

Vallaudová-Belkacemová, která je zároveň vládní mluvčí, chce, aby si vrcholní politici uvědomili, že jejich chování a vystupování může být v zajetí nejrůznějších stereotypů. Proto odborníci budou s ministry rozebírat třeba téma domácího násilí, rovnosti pohlaví nebo zneužívání postavení v zaměstnání.

Kurzy už absolvovala desítka ministrů včetně šéfa rezortu financí Pierra Moscoviciho nebo šéfdiplomata Laurenta Fabiuse a podle Reuters si školení pochvalují.

Sexismus ve Francii

O sexismu se ve Francii začalo hojně diskutovat zejména v souvislosti s aférami kolem bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna. Ten musel vzdát zvažovanou kandidaturu na prezidenta poté, co ho v roce 2011 pokojská z newyorského hotelu obvinila, že ji násilím přinutil k orálnímu sexu. Pak se ale vyrojila řada dalších obvinění včetně toho ze skupinového znásilnění, přičemž se vyšetřovatelé museli potýkat i s řadou kulturně zakořeněných předsudků. V posledně jmenovaném případě se například řešilo, zda odmítnutí sexu může být součástí "erotické hry".

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz