6. dubna 2011 19:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Francouzům se narodily děti Američané, rozhodl soud

Novorozená dvojčata - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novorozená dvojčata - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Francouzský kasační soud rozhodl, že dvojčata, která francouzským rodičům porodila náhradní matka ve Spojených státech, nedostanou francouzské občanství. Nejvyšší francouzská soudní instance tak potvrdila rozsudek nižšího soudu.

Manželský pár Mennessonových usiluje o přiznání francouzského občanství pro Isu a Léu už deset let. Dívkám je jedenáct, narodily se v Kalifornii. V dokladech o narozeni jsou jako jejich rodiče uvedeni Mennessonovi. Podle internetových stránek francouzských médií jsou manželé rozsudkem zdrceni, ale chtějí se ještě odvolat k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Francouzské právo považuje náhradní mateřství za nelegální. Podle listu Le Parisien posuzují francouzské soudy asi patnáct takových případů. Jde o děti porozené náhradními matkami například na Ukrajině, v Indii a v Belgii.

U dětí narozených ve Spojených státech je situace specifická v tom, že děti automaticky získávají americké občanství, napsal list.

ČTK