9. prosince 2008 20:47 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Gagarin bude v aukci

Jurij Alexejevič Gagarin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jurij Alexejevič Gagarin | foto:  Šimon, Lidové noviny

NEW YORK/PRAHA Vzácné archiválie dokumentující sovětské dobývání kosmu si mezi sebou rozprodají boháči na Západě. Ruský stát tak možná přijde nenávratně o kus své „kosmické“ historie.

Nejméně za 700 tisíc dolarů by měla být v aukci prodána originální zpráva o prvním letu legendárního sovětského kosmonauta Jurije Gagarina. V Rusku se nyní historici hádají se státní Federální kosmickou agenturou Roskosmos o to, kdo může za vyvezení  vzácných předmětů ze země. Roskosmos ale tvrdí, že se tak stalo ještě předtím, než agentura zodpovědná za dobývání vesmíru vznikla.

Aukční dům Sotheby's nabídne 11. prosince ke koupi unikátní dokumenty vypovídající o vývoji sovětské kosmonautiky. Mezi nimi se objeví také Gagarinovy zprávy o průběhu letu vesmírné lodi Vostok, na jejíž palubě 12. dubna 1961  tento sovětský občan poprvé v lidské historii zavítal do kosmu. Jde o tři listy papíru popsané psacím strojem. Sekretářka ihned po letu prostě přepsala Gagarinovy poznámky z jeho bloku napsané vlastnoručně. Gagarin potom každou ze čtyř kopií také sám podepsal.

Planeta s modrou svatozáří
„Země má velmi charakteristickou, krásnou modrou svatozář. Tato svatozář je velice dobře vidět, když se díváš na horizont – plynule přechází z něžně modré až po prostě modrou, šedivou a fialovou a úplně černou barvu nebe,“ napsal Gagarin tři dny po přistání. I když možná tento dokument není zrovna tím nejcennějším, sběratelé ho mohou považovat za nejatraktivnější. Tři z těchto původních kopií zůstávají i nadále ve vlastnictví ruského státu a jsou uloženy v ruských archivech.

Přesto bude o zprávu z historického letu prvního kosmonauta zřejmě obrovský zájem. O něco levnější bude asi psaná Gagarinova řeč těsně před letem, kde hovoří o své připravenosti k dobytí kosmu. „Jsem prostě sovětský člověk, komunista, jsem vděčný sovětské vládě, která se rozhodla poslat mne jako prvního,“ prohlašoval tehdy.

Prodejce? Americký miliardář
Na aukci bude možné zakoupit i další zajímavé listiny. Z historického hlediska bude pravděpodobně mnohem cennější 31. blok sovětského konstruktéra raketové a kosmické techniky Vasilije Mišina, který byl blízkým přítelem Sergeje Koroljova, legendy konstruktérské kosmické sovětské školy. V těchto zápiscích je celá etapa sovětské historie, od roku 1960 až do počátků let sedmdesátých. Vážní zájemci si mohou nabízené kosmické archiválie prostudovat už od 8. prosince v kanceláři Sotheby's na Manhattanu v New Yorku. Ruská agentura Itar-TASS uvádí informace o tom, jakým způsobem se předměty dostaly z Ruska do zahraničí.

Před patnácti lety je zcela legálně zakoupil na slavné aukci „Kosmická historie SSSR“ americký miliardář Ross Pero, který je teď také prodává. Například Gagarinovu zprávu poskytla aukčnímu domu Sotheby's vdova po kosmonautovi Valentina. Všechny předměty byly vyvezeny z Ruska s povolením ministerstva kultury, které prohlásilo, že neobsahují ani špetku vojenského či státního tajemství. Ovšem jak dnes hořekují ruští historici, lidská a historická cena pro ruský stát je nevyčíslitelná. Představitelé agentury Roskosmos se nechali slyšet, že věří v patriotismus ruských oligarchů a v návrat vzácných dokumentů zpět do vlasti.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?