Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Gayové brání ovce

Ovce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ovce | foto: Reprofoto

WASHINGTON Organizace homosexuálů v USA zahájily protesty proti výzkumu Oregonské univerzity, která na homosexuálních ovcích zjišťuje možnosti tyto sklony u zvířat potlačovat. Obávají se totiž, že případně objevené technologie na „odvykání“ homosexualitě by pak mohly být po určité úpravě aplikovány i na lidech této orientace.

V čele protestů stojí světoznámá sportovkyně, bývalá česká tenistka Martina Navrátilová, napsal německý server fr-online.

Proti výzkumu neprotestuje jen vlivná homosexuální lobby, ale i spolek na ochranu zvířat PETA. Oregonský biolog Charles Roselli přitom svým výzkumem pouze chtěl pomoci chovatelům ovcí s jejich problémy. Je totiž známo, že až deset procent ovcí projevuje homosexuální sklony, tedy náklonnost k jedincům stejného pohlaví, což má značný vliv na reprodukci stád. Ovce, které se nerozmnožují, jsou totiž na trhu podstatně méně ceněny než plodní heterosexuální jedinci. Roselli experimentuje s hormony, které by měly obrátit zájem homosexuálních samců k samicím a naopak. Dosud však jeho pokusy nepřinesly žádné jednoznačné výsledky.

Lavinu protestů spustila právě Navrátilová, která už desítky let bojuje za práva homosexuálů, ale je také členkou PETA. V otevřeném dopise obvinila Roselliho, že jeho pokusy mohou vyústit v „metodu umělého ovlivňování sexuální orientace“. Protest Navrátilové vyvolal lavinu souhlasných reakcí - univerzita v krátké době dostala na 20 000 protestních e-mailů. Právní zástupci homosexuálních organizací poukazují na to, že Roselliho výzkum podporuje názor, že homosexualita je „odchylkou od normy“ a že ji lze „vyléčit“.

Pokud by se skutečně podařilo nalézt biologické důvody homosexuality, mohli by se konzervativní zákonodárci pokoušet měnit homosexuální sklony u nedospělých jedinců, uvedl jeden z právníků Andrew Sullivan. Ba co více, mohlo by podle něj docházet i k protihomosexuálním genetickým zásahům. Proti takovým obviněním se zase vzepřel Roselli. „Vedli jsme jen základní výzkum možností. Chceme pochopit pouze mozkové struktury a chemické procesy, které rozhodují o volbě partnera,“ odpověděl Sullivanovi. Ten pak poněkud ustoupil z předchozího stanoviska. „I mě by celkem zajímalo, proč jsem gay,“ řekl. Právě vysoké procento homosexuálních ovcí svědčí podle něj o tom, že homosexualita není v přírodě žádná úchylka nebo perverze, ale univerzální princip.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK – AUTOMATIZACE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 65 000 Kč