Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Globální oteplování láme rekordy

Planeta Země. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Planeta Země. |

WASHINGTON Tisíce let nezažila Země takové teploty jako v posledních desetiletích. Globální oteplování začalo už ovlivňovat i život rostlin a zvířat. Informaci přinesla agentura AP.

Země se posledních 30 let otepluje zhruba o 0,2 stupně Celsia za desetiletí, vyplývá z materiálu vypracovaného pod vedením Jamese Hansena z Goddardova institutu vesmírných studií, který spadá pod americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Kvůli těmto změnám podle expertů celková teplota vystoupala na nejvyšší hodnoty v současném interglaciálu (doba meziledová), který začal před 12.000 roky.

Experti současně poznamenali, že studie z časopisu Nature zjistila, že ve druhé polovině 20. století 1700 rostlin, zvířat a druhů hmyzu se posunulo blíže zemskému pólu v průměru zhruba o 6,5 kilometru za dekádu. Oteplování je silnější na dalekém severu. Tání sněhu a ledu tam odhaluje půdu a skály, které předtím ležely pod nimi. Tím umožňuje teplu ze Slunce,
aby bylo absorbováno.

Voda mění svou teplotu pomaleji než země, v Indickém a západních částech Tichého oceánu experti přesto už zjistili známky oteplování. Tyto oceány mají výrazný vliv na klima a oteplování, což by mohlo vést k častějším výskytům jevu El Niňo.

Agentura AP napsala, že jen málo vědců pochybuje o tom, že se planeta otepluje, ačkoli někteří zpochybňují příčiny těchto změn. Studie také dospěla k závěru, že kvůli nynějšímu oteplování je současná výše teplot zhruba na stupeň Celsia vzdálená úrovni maximální teploty za poslední milion let.
,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?