Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Glyfosát zvyšuje riziko rakoviny o 41 %. Obavy jsou namístě, říká autorka studie

Magazín

  18:31
Vědecká studie autorů z Washingtonské univerzity potvrzuje rakovinotvorný potenciál herbicidu glyfosát. Je hlavní přísadou RoundUpu, nejpoužívanějšího přípravku na hubení plevele.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Zdeněk Růžička, Lidové noviny

Až o 41 % může chemikálie podle nové rozsáhlé analýzy zvýšit riziko vzniku Non-Hodgkinova lymfomu (NHL), rakoviny lymfatických uzlin. Tým pěti amerických vědců tvrdí, že důkazy jasně poukazují na souvislost mezi působením herbicidu a zmíněným typem rakoviny. Přesto jsou názoru, že by přesná čísla měla být interpretována opatrně, píše The Guardian.

Nebezpečný a zároveň světově nejrozšířenější herbicid se hojně používá v zemědělství  pro snadnější vysušení porostu před sklizní či odstranění plevele. 

„Studie přináší silnější argumenty pro existenci zvýšeného rizika vzniku NHL při vystavování se glyfosátu než předchozí studie. Z hlediska zdraví naší populace jsou reálné obavy namístě,“ řekla spoluautorka studie Lianne Sheppard, profesorka z katedry Environmentálních a zdravotnických věd.

Stát couvá, zmírňuje zákaz RoundUpu. Od ledna se nebude moci používat na sušení obilovin a řepky

Analýza tak přispívá do celosvětové debaty, která se o tématu dlouhodobě vede a rozporuje tvrzení Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Ta tvrdí, že glyfosát karcinogenní není

Již v roce 2015 nicméně Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila RoundUp mezi pravděpodobné karcinogeny. 

Tisíce žalob na největšího producenta RoundUpu

V lednu tohoto roku vyšlo najevo, že rozhodnutí Evropské komise z prosince 2017  o prodloužení licence na plošné používání glyfosátu na dalších pět let, bylo založeno na plagiátu americké biochemické společnosti Monsanto.

Právě ta je jedním z největších producentů fosfátových herbicidů. V současnosti Monsanto, jehož vlastníkem je německý koncern Bayer AG, čelí v USA více než 9 tisícům žalob. 

Plošný zákaz glyfosátu se v ČR zatím odsouvá

Přestože byly stopy herbicidu prokázány v pitné vodě, jídle i moči, Ministerstvo zemědělství na podzim plánovaný zákaz plošného používání glyfosátu zmírnilo a od ledna 2019 platí pouze zákaz užití glyfosátu k urychlení dozrávání a vysušování obilovin a řepky.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) v lednu v pořadu Partie televize Prima uvedl, že Česká republika zatím nemá za herbicid méně škodlivou náhradu a zároveň by byla omezena konkurenceschopnost českých zemědělců, což by vedlo ke zdražení potravin.

Autor: