Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Glyfosát zvyšuje riziko rakoviny o 41 %. Obavy jsou namístě, říká autorka studie

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Zdeněk Růžička, Lidové noviny

Vědecká studie autorů z Washingtonské univerzity potvrzuje rakovinotvorný potenciál herbicidu glyfosát. Je hlavní přísadou RoundUpu, nejpoužívanějšího přípravku na hubení plevele.

Až o 41 % může chemikálie podle nové rozsáhlé analýzy zvýšit riziko vzniku Non-Hodgkinova lymfomu (NHL), rakoviny lymfatických uzlin. Tým pěti amerických vědců tvrdí, že důkazy jasně poukazují na souvislost mezi působením herbicidu a zmíněným typem rakoviny. Přesto jsou názoru, že by přesná čísla měla být interpretována opatrně, píše The Guardian.

Nebezpečný a zároveň světově nejrozšířenější herbicid se hojně používá v zemědělství  pro snadnější vysušení porostu před sklizní či odstranění plevele. 

„Studie přináší silnější argumenty pro existenci zvýšeného rizika vzniku NHL při vystavování se glyfosátu než předchozí studie. Z hlediska zdraví naší populace jsou reálné obavy namístě,“ řekla spoluautorka studie Lianne Sheppard, profesorka z katedry Environmentálních a zdravotnických věd.

Analýza tak přispívá do celosvětové debaty, která se o tématu dlouhodobě vede a rozporuje tvrzení Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Ta tvrdí, že glyfosát karcinogenní není

Již v roce 2015 nicméně Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila RoundUp mezi pravděpodobné karcinogeny. 

Tisíce žalob na největšího producenta RoundUpu

V lednu tohoto roku vyšlo najevo, že rozhodnutí Evropské komise z prosince 2017  o prodloužení licence na plošné používání glyfosátu na dalších pět let, bylo založeno na plagiátu americké biochemické společnosti Monsanto.

Právě ta je jedním z největších producentů fosfátových herbicidů. V současnosti Monsanto, jehož vlastníkem je německý koncern Bayer AG, čelí v USA více než 9 tisícům žalob. 

Plošný zákaz glyfosátu se v ČR zatím odsouvá

Přestože byly stopy herbicidu prokázány v pitné vodě, jídle i moči, Ministerstvo zemědělství na podzim plánovaný zákaz plošného používání glyfosátu zmírnilo a od ledna 2019 platí pouze zákaz užití glyfosátu k urychlení dozrávání a vysušování obilovin a řepky.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) v lednu v pořadu Partie televize Prima uvedl, že Česká republika zatím nemá za herbicid méně škodlivou náhradu a zároveň by byla omezena konkurenceschopnost českých zemědělců, což by vedlo ke zdražení potravin.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.