Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Glyfosát zvyšuje riziko rakoviny o 41 %. Obavy jsou namístě, říká autorka studie

Magazín

  18:31
Vědecká studie autorů z Washingtonské univerzity potvrzuje rakovinotvorný potenciál herbicidu glyfosát. Je hlavní přísadou RoundUpu, nejpoužívanějšího přípravku na hubení plevele.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Zdeněk Růžička, Lidové noviny

Až o 41 % může chemikálie podle nové rozsáhlé analýzy zvýšit riziko vzniku Non-Hodgkinova lymfomu (NHL), rakoviny lymfatických uzlin. Tým pěti amerických vědců tvrdí, že důkazy jasně poukazují na souvislost mezi působením herbicidu a zmíněným typem rakoviny. Přesto jsou názoru, že by přesná čísla měla být interpretována opatrně, píše The Guardian.

Nebezpečný a zároveň světově nejrozšířenější herbicid se hojně používá v zemědělství  pro snadnější vysušení porostu před sklizní či odstranění plevele. 

„Studie přináší silnější argumenty pro existenci zvýšeného rizika vzniku NHL při vystavování se glyfosátu než předchozí studie. Z hlediska zdraví naší populace jsou reálné obavy namístě,“ řekla spoluautorka studie Lianne Sheppard, profesorka z katedry Environmentálních a zdravotnických věd.

Stát couvá, zmírňuje zákaz RoundUpu. Od ledna se nebude moci používat na sušení obilovin a řepky

Analýza tak přispívá do celosvětové debaty, která se o tématu dlouhodobě vede a rozporuje tvrzení Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Ta tvrdí, že glyfosát karcinogenní není

Již v roce 2015 nicméně Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila RoundUp mezi pravděpodobné karcinogeny. 

Tisíce žalob na největšího producenta RoundUpu

V lednu tohoto roku vyšlo najevo, že rozhodnutí Evropské komise z prosince 2017  o prodloužení licence na plošné používání glyfosátu na dalších pět let, bylo založeno na plagiátu americké biochemické společnosti Monsanto.

Právě ta je jedním z největších producentů fosfátových herbicidů. V současnosti Monsanto, jehož vlastníkem je německý koncern Bayer AG, čelí v USA více než 9 tisícům žalob. 

Plošný zákaz glyfosátu se v ČR zatím odsouvá

Přestože byly stopy herbicidu prokázány v pitné vodě, jídle i moči, Ministerstvo zemědělství na podzim plánovaný zákaz plošného používání glyfosátu zmírnilo a od ledna 2019 platí pouze zákaz užití glyfosátu k urychlení dozrávání a vysušování obilovin a řepky.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) v lednu v pořadu Partie televize Prima uvedl, že Česká republika zatím nemá za herbicid méně škodlivou náhradu a zároveň by byla omezena konkurenceschopnost českých zemědělců, což by vedlo ke zdražení potravin.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat