Až o 41 % může chemikálie podle nové rozsáhlé analýzy zvýšit riziko vzniku Non-Hodgkinova lymfomu (NHL), rakoviny lymfatických uzlin. Tým pěti amerických vědců tvrdí, že důkazy jasně poukazují na souvislost mezi působením herbicidu a zmíněným typem rakoviny. Přesto jsou názoru, že by přesná čísla měla být interpretována opatrně, píše The Guardian.
Nebezpečný a zároveň světově nejrozšířenější herbicid se hojně používá v zemědělství pro snadnější vysušení porostu před sklizní či odstranění plevele.
„Studie přináší silnější argumenty pro existenci zvýšeného rizika vzniku NHL při vystavování se glyfosátu než předchozí studie. Z hlediska zdraví naší populace jsou reálné obavy namístě,“ řekla spoluautorka studie Lianne Sheppard, profesorka z katedry Environmentálních a zdravotnických věd.
Stát couvá, zmírňuje zákaz RoundUpu. Od ledna se nebude moci používat na sušení obilovin a řepky |
Analýza tak přispívá do celosvětové debaty, která se o tématu dlouhodobě vede a rozporuje tvrzení Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Ta tvrdí, že glyfosát karcinogenní není.
Již v roce 2015 nicméně Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila RoundUp mezi pravděpodobné karcinogeny.
Tisíce žalob na největšího producenta RoundUpu
V lednu tohoto roku vyšlo najevo, že rozhodnutí Evropské komise z prosince 2017 o prodloužení licence na plošné používání glyfosátu na dalších pět let, bylo založeno na plagiátu americké biochemické společnosti Monsanto.
Právě ta je jedním z největších producentů fosfátových herbicidů. V současnosti Monsanto, jehož vlastníkem je německý koncern Bayer AG, čelí v USA více než 9 tisícům žalob.
Plošný zákaz glyfosátu se v ČR zatím odsouvá
Přestože byly stopy herbicidu prokázány v pitné vodě, jídle i moči, Ministerstvo zemědělství na podzim plánovaný zákaz plošného používání glyfosátu zmírnilo a od ledna 2019 platí pouze zákaz užití glyfosátu k urychlení dozrávání a vysušování obilovin a řepky.
Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) v lednu v pořadu Partie televize Prima uvedl, že Česká republika zatím nemá za herbicid méně škodlivou náhradu a zároveň by byla omezena konkurenceschopnost českých zemědělců, což by vedlo ke zdražení potravin.