6. listopadu 2019 5:41 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Gondoliéři v Benátkách oblékli skafandry a čistili Velký kanál

Typické benátské masky mohou být vyrobeny z kůže, porcelánu nebo tradiční... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Typické benátské masky mohou být vyrobeny z kůže, porcelánu nebo tradiční... | foto: Reuters

BENÁTKY Benátští gondoliéři vyměnili v neděli na několik hodin své typické modrobílé oblečení a slaměný klobouk za potápěčský skafandr, aby částečně napravili škody způsobené nezodpovědnými turisty či obyvateli tohoto města na laguně. Ze dna hlavní dopravní tepny italských Benátek, takzvaného Velkého kanálu, vyzdvihli mimo jiné počítačový monitor, fén či dokonce kuchyňskou troubu, informovala agentura AFP.

„Děláme to zdarma pro město, které nám tolik dává,“ řekl AFP jeden z gondoliér Lorenzo Brunello, jeden z účastníků akce. „Je to úplně jiný svět, našli jsme tam předměty staré řadu let,“ dodal Brunello. Podle něj se na dně kanálu našly například kazetový přehrávač, stará rádia či různě staré telefony.

Od šesti večer téměř do půlnoci se necelá desítka mužů potápěla nedaleko slavného mostu Rialto v centru Benátek. „Chtěl jsem udělat aspoň něco málo i pro to, abychom na tenhle problém upozornili,“ uvedl Alessandro Pulese, řidič vodního taxi, které je jedním z dopravním prostředků v Benátkách. Akce se zúčastnila i starostka Benátek Ermelinda Damianová. Gondoliéry pochválila za „obdivuhodnou iniciativu, která ukazuje jejich lásku k tomuto městu“.

Několikrát za rok

Čištění Velkého kanálu v Benátkách, jejichž část je zapsaná na světovém seznamu kulturního dědictví UNESCO, uspořádali gondoliéři letos už po šesté. Při předchozích akcích od února vylovili podle radnice na 2,5 tuny předmětů, včetně pračky, bicyklu či televize.

„Je to místo, kde každý den pracujeme a kde často nacházíme plout u hladiny různý odpad,“ vysvětlili zrod iniciativy její autoři Stefano Vio a Alessandro Zuffi. Další podobnou akci chystají v Benátkách už za necelý měsíc a pokračovat v nich hodlají i v příštím roce.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...