21. ledna 2010 11:38, aktualizováno  13:58 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Gorila Kijivu z pražské zoo čeká třetí mládě, rodit bude on-line

Gorila Kijivu s mláďaty: Tatu se narodil v roce 2007, Moja v roce 2004. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorila Kijivu s mláďaty: Tatu se narodil v roce 2007, Moja v roce 2004. | foto: ČTK

PRAHA Zasloužilá gorilí matka Kijivu z pražské zoo čeká třetí mládě. Narození sourozence Moji a Tatua je očekáváno v březnu či v dubnu. Ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek plánuje přímý přenos z porodu na internetu.

"Je překvapivé, jak ta mláďata jdou rychle za sebou," řekl  novinářům Bobek, který pražskou zoo vede od počátku roku. S životem "svých" goril je dobře obeznámen. V roce 2005 byl autorem projektu Odhalení, který jejich život přibližoval na webu a v rozhlase.

Sameček Tatu se zasloužilé gorilí matce Kijivu narodil na jaře 2007, jeho sestřička Moja přišla na svět v prosinci 2004. Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Kijivu do Prahy přišla v rámci mezinárodního chovného programu z australského Sydney, otce Tatua, Richarda, zoo získala z Británie.

Kvůli jejich bezpečnosti nyní zoo plánuje zasypat vodní příkop okolo výběhu a nahradit jej skleněnou stěnou. Úpravy ale začnou až po připravovaném porodu, potřebné náklady budou podle ředitele malé ve srovnání s dalšími záměry. V plánu je například výstavba celého druhého výběhu pro gorily.

Mladá Moja má podle Bobka v pražské zahradě žít ještě asi dva roky. V případě jejího přesunu do jiné zoo, by byli v Praze rádi, aby zůstala co nejblíže, například v Bratislavě. Tato otázka ale závisí na koordinátorech chovu vzácného druhu, upozornil ředitel.

ČTK, Lidovky.cz