Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Moje se ve Španělsku líbí, začala se pářit s Nickym

Moja se seznamuje s novou rodinou ve Španělsku. Samci Nickymu evidentně padla do oka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moja se seznamuje s novou rodinou ve Španělsku. Samci Nickymu evidentně padla do oka. | foto: Khalil Baalbaki

Gorila Moja si ve španělském parku Cabárceno dobře zvyká. Nová rodina ji přijala, dokonce se už začala pářit se samcem Nickym.

"Podle aktuálních informací ji samec Niky už poprvé pářil. Občas vyslovované obavy, že by Niky, který pochází ještě z volné přírody, mohl být neplodný, se ukázaly jako zcela liché: porod další ze samic, Chelewy, je v Cabárcenu očekáván již koncem března," řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Kvůli vysoké březosti Chelewy sice sedmiletá Moja ztratila kamarádku k dovádění, chovatelé ale nemají obavy, že by po narození prvního mláděte skupiny mohla působit potíže. Má totiž bohaté zkušenosti s péčí o své mladší pražské bratry Tatua a Kiburiho. Je tak podle chovatelů velmi dobře připravena na to, aby se stala vzornou tetou a brzy také matkou.

Moja v prvních minutách v novém domově.

Moja v prvních minutách v novém domově.

I když u Moji zatím španělští chovatelé nepozorovali známky pravidelného cyklu, páření s Nickym podle nich s největší pravděpodobností znamená, že po vysazení hormonální antikoncepce se u ní stabilizují hladiny hormonů a blíží se normálnímu stavu.

Mojin nový partner Nicky se narodil ve volné přírodě nejspíš v roce 1985. Do Španělska se dostal ilegálně, když mu bylo kolem dvou let. Jeho prvním domovem se stal cirkus. Pak se přestěhoval na farmu, kde s ním zacházeli spíš jako s dítětem než gorilou. V šesti letech ale už byl tak veliký, že takto dál žít nemohl, majitelé ho věnovali zoo v Madridu. Niky se neuměl chovat jako gorila, ostatní členové tlupy kromě náhradní matky Nadii ho proto napadali. V Cabárcenu víc jak týden nevyšel z kóje, kde se cítil v bezpečí. Ale za měsíc se z nervózního samce s podřízeným chováním vyklubal sebejistý a klidný vůdce tlupy. Z chovatelského hlediska je velkou vzácností, protože není příbuzným žádné gorily žijící v evropských zoologických zahradách.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?