24. dubna 2010 11:59, aktualizováno  14:09 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Gorile Kijivu se v pražské zoo narodilo třetí mládě

Gorilí novorozenec s matkou Kijivu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorilí novorozenec s matkou Kijivu. | foto: Praždká zoo.

PRAHA Pražská zoo se může čerstvě pochlubit novým přírůstkem. Dopoledne se gorile Kijivu narodilo mládě. Je to už její třetí potomek. V minulých letech přivedla Kijiva na svět samičku Moju a samečka Tatua.

"Zdeněk Pišl, náš chovatel, si zhruba po půl jedenácté všiml, že by ten porod mohl začít. Proběhl velmi rychle, dokonce před očima návštěvníků. Mládě se narodilo v 10.51, krátce po tom Kijivu snědla placentu," řekl serveru Lidovky.cz ředitel zoo Miroslav Bobek.

ČTĚTE TAKÉ:

Kijivu rodila potřetí, dnes to bylo poprvé ve dne. Pohlaví mláděte zatím není jasné. Ředitel Bobek ale dostává reakce gorilích nadšenců, kteří sledují pavilon online, že je novorozenec holka. "To se ale nedá takhle říct," doplnil Bobek.

Podle chovatelky Šárky Hanzálkové se ještě při snídani gorily chovaly normálně. První příznaky blížícího se porodu chovatelé zaznamenali kolem 10.40. Kijivu začala být nervózní, stejně jako ostatní gorily, které kolem ní chodily a pozorovaly ji. "Samotný porod byl velmi rychlý, během dvou vteřin bylo mládě venku," řekla Hanzálková. Kijivu mládě, které je velké asi jako lidské novorozeně, vzala do náručí a po několika minutách se mládě poprvé napilo.

Gorila Kijivu se všemi svými potomky, deset minut po narození třetího.

"Je to již její třetí porod, třetí mládě. Stará se o něj velice hezky," dodala ošetřovatelka. Nový přírůstek do tlupy velmi zajímá mláďata Tatua s Mojou. Především Tatu, který ještě porod neviděl, se snaží na sourozence sahat a olizovat ho, což se Kijivu moc nelíbí.

Gorily budou nyní mít normální režim jako dosud, Kijivu s mládětem zůstane společně s tlupou.

Gorilí pavilon chovatelé po narození mláděte uzavřeli. Mládě si ale lidé prohlídnout na stránkách zoologické zahrady. Jak dlouho bude zavřený, se zatím neví.

Zoologické zahradě se také podařilo vyfotit Kijivu se všemi jejími potomky deset minut po narození toho třetího. Moja a Tatuu za matkou přišli sami.

Porod se uskutečnil v termínu, v jakém jej chovatelé očekávali, tedy v druhé polovině dubna. Už na začátku dubna však Kijivu začala stavět hnízda a nalily se jí prsy, takže ošetřovatelé byli v pohotovosti. Rizikového porodu se prý neobávali, protože Kijivu je zkušená matka a i rodina goril v pražské zoo je na odchov mladých zvyklá.

Sameček Tatu se Kijivu narodil na jaře 2007, jeho sestřička Moja přišla na svět v prosinci 2004.

Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných a v Praze získaly velkou popularitu. Kijivu do Prahy přišla v rámci mezinárodního chovného programu z australského Sydney, otce Tatua a Moji, Richarda, zoo získala z Británie.

ČTĚTE TAKÉ o Kijivě:

Spolu s Kijivu tvoří pražskou skupinu goril ještě samice Kamba a Shinda. Mládě Kamby, která je s 38 lety ve věku gorilích babiček, zemřelo před čtyřmi lety při porodu. Shinda nemohla zabřeznout kvůli antikoncepčnímu tělísku, které jí dali chovatelé v Austrálii. I když jeho životnost už vyprchala, Shinda dál nemůže zabřeznout a chovatelé už jí nedávají naději.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.