Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Gorilímu mláděti se daří, pohlaví bude známo začátkem ledna

Gorilí mládě s matkou Kijivu v pražské zoo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorilí mládě s matkou Kijivu v pražské zoo. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Gorilímu mláděti, které se narodilo 22. prosince v Zoo Praha, se daří podle jeho ošetřovatele výborně. Matka gorila Kijivu jej už čtvrtý den po porodu začala půjčovat své nevlastní sestře gorile Shindě, což je poměrně brzo a není to zcela běžné, řekl kurátor chovu primátů Vít Lukáš.

Zda je mládě samec nebo samička, se veřejnost podle něj zřejmě dozví už na začátku nového roku, kdy by měly být hotové výsledky testů DNA. V médiích se již objevily spekulace, že by mohlo jít o samce.

"Zatímco Kijivu si ještě netroufne vozit mládě sama na zádech, tak Shinda jej vozí. Je vidět, že mládě je ještě tak malé, že pak má problém i na něj dosáhnout. Ve chvíli, kdy si ho nasadí na záda, tak Kijivu se od ní nehne a pořád za ní chodí," uvedl Lukáš.

Devatenáctiletá Kijivu je podle něj stále ve střehu, aby se mláděti něco nestalo, a jakmile vycítí nebezpečí, okamžitě mládě jednadvacetileté Shindě odebírá.

ČTĚTE DÁLE:

Mládě je podle Lukáše velmi silné. "Drží si perfektně hlavičku. Už asi druhý den se dokáže vyškrábat matce samo nahoru na prsa, aniž by mu tolik pomáhala. Ze začátku si ho tam ona sama musela vyloženě přiložit," poznamenal. Kolik mládě váží, si Lukáš zatím netroufá odhadovat.

U testů DNA záleží, jak rychle se podaří zanalyzovat odebrané vzorky. Chovatelé mají představu, že by již příští týden možná ve středu nebo ve čtvrtek výsledky mohli mít k dispozici. Podle dosavadních odhadů zoo se přišlo na mládě podívat okolo 10 000 lidí.

Chov goril v Česku

  • Gorily se v Česku chovají od 60. let, v zajetí se množí obtížně.
  • První mládě, samička Moja, se v Praze narodila v roce 2004. Brzy se stala miláčkem návštěvníků, loni v listopadu pak odcestovala do Španělska za vhodným partnerem a nyní už sama čeká mládě.
  • Druhé mládě samice Kijivu, sameček Tatu, se narodil v roce 2007 a o tři roky později přibyl k sourozencům ještě samec Kiburi. Tatu se letos v létě nešťastnou náhodou oběsil při hře na laně.
  • Kromě Kijivu porodila loni v listopadu v pražské zoologické zahradě také další samice, Bikira. Samečka Tana však matka nepřijala a mládě bylo vzápětí převezeno do Stuttgartu do jakési gorilí "školky".

Na Silvestra bude zahrada zavírat ve 14:00. Pro všechny, kteří přijdou, bude opět připraven program komentovaných krmení.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....