Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 7 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Grilování na balkoně a vrtání do zdí. Co můžete dělat doma?

Jak také může dopadnout grilovaní na balkoně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak také může dopadnout grilovaní na balkoně | foto: Shutterstock

Můžete grilovat na balkoně? Jsou povolené truhlíky s květinami v mezipatře? A můžete mít kolo opřené přede dveřmi bytu, když by mohlo bránit v cestě ve chvíli, kdy v domě vypukne požár? Server Lidovky.cz přináší návod, jak se chovat v domě s více najemníky.

Jak je to s grilováním na balkoně?

Grilováním na balkoně či terase svého bytu předpisy o požární ochraně neporušujete. Záleží ale na způsobu grilování a na dodržování základních bezpečnostních pravidel. Pokud máte elektrický gril, ujistěte se, že se může používat venku. Gril na tuhé palivo byste na balkoně kvůli bezpečnosti neměli používat vůbec. Nikdy není možné vyloučit, že zafouká vítr o trochu víc a rozžhavený uhlík jednoduše vylétne ven. Nedejbože do bytu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pokud by se stalo, že vinou žhavého oharku vznikl požár, pak by veškerá odpovědnost padla na bedra uživatele grilu. Stejně tak platí, že jakákoliv manipulace s grilem, která je v rozporu s bezpečnostními předpisy vydanými výrobcem zařízení a vede ke vzniku požáru, je důvodem pro zahájení správního řízení z důvodu porušení předpisů o požární ochraně," uvádí na svých stránkách Hasičský záchranný sbor.

Ačkoli je grilování na balkoně povolené a kouření z okna či na terase je běžnou normou, můžete se dostat do problémů také. Sousedi si totiž mohou stěžovat či se dokonce obrátit na právníka. "Obecně - neměli byste obtěžovat nikoho. Ne, že byste nemohli grilovat, ale neměli byste sousedy obtěžovat emisemi a případnými zápachy. Může to být například hluk, nebo štěkot psa, nebo když v bytě něco smrdí," říká advokátka Hana Šimková.

Předměty na chodbách

Chcete si dát před byt květiny či opřít kolo? Ačkoli platí, že bytové družstvo nebo společenství vlastníků si určuje vlastní domovní řád, větší váhu má zákon o požární ochraně, který přímo nařizuje, že by měly být vytvořené podmínky pro: "pro hašení požárů a pro záchranné práce, je nutné udržovat volné příjezdové komunikace a nástupní plochy pro požární techniku, únikové cesty a volný přístup k nouzovým východům."

Domovní řád

Zjednodušeně řečeno může mít každý dům domovní řád. A co se jím rozumí? Domovní řád stanovuje a upravuje podmínky a způsob užívání bytů, nebytových prostor a také společných částí domu. Je tedy dobré se informovat, co se zrovna ve vašem domě může či nemůže a kdy. V domovním řádu můžete najít i to, kdy je domovní klid (nejčastěji bývá v neděli a nesmí se během něj například ani vrtat do zdí).

Pokud si tedy květiny chcete umístit před byt, a ani při převržení by nezasahovaly do únikové cesty, vystavte si je. S kolem může být problém: je větší, prostor nezdobí a spíše než cokoli jiného, může na chodbě překážet. Než riskovat, že by se při požáru mohl někdo zranit, kupte si na kolo háky a pověste ho na zeď doma.

A jak je to s předměty, které si chcete dát na chodbu či jimi zkrášlit společné prostory? "Společný prostor by měl být přístupný všem. Člověk by ho měl používat v rozumné a přiměřené míře, jedině by to mohlo být ještě v rozporu s požárními předpisy, aby to nepřekáželo," vysvětluje právnička.

Chcete se soudit se sousedem kvůli kouření na terase? Muselo by se jednat o pravidelné jednaní, říká právnička

Rozhovor s advokátkou Hanou Šimkovou

Lidovky.cz: Grilování, když to kouří – co už je nad tu míru?
Tam je třeba definovat, jaké emise byly vyplozeny. Tam je to potřeba změřit nebo mít výpovědi svědků, že se třeba nedalo dýchat, začoudilo to záclony. Navíc, pokud by takhle někdo jednou něco udělal, tak to není důvod pro to, aby se tím soud zabýval. Muselo by se jednat o soustavné, opakované jednání. To by ukazovalo, že se ten člověk chce žalobou bránit. Pro ten soud je i těžké vydedukovat, kdy si ti lidé dělají naschvály. Soud v tomto případě nezjišťuje, co se stalo, jak se to stalo, je tam jen arbitr, který zváží důkazy, které předloží obě strany.

Lidovky.cz: Jaký na to má vliv domovní řád?
Pokud je to nájemní dům, tak by měl domovní řád tyto poměry stanovovat. Ten však nesmí být stanoven tak, aby omezoval základní lidská práva. Nelze například zakázat, když to přeženu, aby měli lidé v bytě děti, které křičí. Kdyby domovní řád zakazoval zvířata v bytě, tak se proti nim v případě, že by to nedodržovali stejně zasáhnout nedá, protože se opět jedná o nějaké jejich právo. Takový zákaz v podstatě není platný. Řád může zakazovat věci jako skladování věcí na chodbě, dodržování nočního klidu, případně i to grilování – to podléhá navíc myslím ještě požárním předpisům. Pokud by se jednalo o opakované porušovaní těchto pravidel, mohla by to být záminka pro vypovězení z nájmu.

Lidovky.cz: Takových lidí, kteří to řeší právní cestou je hodně?
Je jich málo, jsou to většinou starší lidé. Jsou opravdu tak nákladné a vleklé ty sporty a výsledkem není žádná finanční satisfakce, ale rozhodnutí, musí se toho zdržet, tak ti lidé většinou do toho nejdou. Ty spory jsou i finančně náročné. I když je někdo plný elánu jít do toho, tak ho to opravdu za pár let přejde a třeba i lituje, že do toho šel a třeba se i neodstěhoval. Tyto věci se těžko prokazují. A to i přesto, že vedle vás pořádají rockové koncerty, což je evidentní rušení, a máte naměřeny hlukové emise, může se to táhnout léta.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...