Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Grilování na balkoně a vrtání do zdí. Co můžete dělat doma?

Magazín

  6:58aktualizováno  8:03
Můžete grilovat na balkoně? Jsou povolené truhlíky s květinami v mezipatře? A můžete mít kolo opřené přede dveřmi bytu, když by mohlo bránit v cestě ve chvíli, kdy v domě vypukne požár? Server Lidovky.cz přináší návod, jak se chovat v domě s více najemníky.

Jak také může dopadnout grilovaní na balkoně foto: Shutterstock

Jak je to s grilováním na balkoně?

Grilováním na balkoně či terase svého bytu předpisy o požární ochraně neporušujete. Záleží ale na způsobu grilování a na dodržování základních bezpečnostních pravidel. Pokud máte elektrický gril, ujistěte se, že se může používat venku. Gril na tuhé palivo byste na balkoně kvůli bezpečnosti neměli používat vůbec. Nikdy není možné vyloučit, že zafouká vítr o trochu víc a rozžhavený uhlík jednoduše vylétne ven. Nedejbože do bytu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pokud by se stalo, že vinou žhavého oharku vznikl požár, pak by veškerá odpovědnost padla na bedra uživatele grilu. Stejně tak platí, že jakákoliv manipulace s grilem, která je v rozporu s bezpečnostními předpisy vydanými výrobcem zařízení a vede ke vzniku požáru, je důvodem pro zahájení správního řízení z důvodu porušení předpisů o požární ochraně," uvádí na svých stránkách Hasičský záchranný sbor.

Ačkoli je grilování na balkoně povolené a kouření z okna či na terase je běžnou normou, můžete se dostat do problémů také. Sousedi si totiž mohou stěžovat či se dokonce obrátit na právníka. "Obecně - neměli byste obtěžovat nikoho. Ne, že byste nemohli grilovat, ale neměli byste sousedy obtěžovat emisemi a případnými zápachy. Může to být například hluk, nebo štěkot psa, nebo když v bytě něco smrdí," říká advokátka Hana Šimková.

Předměty na chodbách

Chcete si dát před byt květiny či opřít kolo? Ačkoli platí, že bytové družstvo nebo společenství vlastníků si určuje vlastní domovní řád, větší váhu má zákon o požární ochraně, který přímo nařizuje, že by měly být vytvořené podmínky pro: "pro hašení požárů a pro záchranné práce, je nutné udržovat volné příjezdové komunikace a nástupní plochy pro požární techniku, únikové cesty a volný přístup k nouzovým východům."

Domovní řád

Zjednodušeně řečeno může mít každý dům domovní řád. A co se jím rozumí? Domovní řád stanovuje a upravuje podmínky a způsob užívání bytů, nebytových prostor a také společných částí domu. Je tedy dobré se informovat, co se zrovna ve vašem domě může či nemůže a kdy. V domovním řádu můžete najít i to, kdy je domovní klid (nejčastěji bývá v neděli a nesmí se během něj například ani vrtat do zdí).

Pokud si tedy květiny chcete umístit před byt, a ani při převržení by nezasahovaly do únikové cesty, vystavte si je. S kolem může být problém: je větší, prostor nezdobí a spíše než cokoli jiného, může na chodbě překážet. Než riskovat, že by se při požáru mohl někdo zranit, kupte si na kolo háky a pověste ho na zeď doma.

A jak je to s předměty, které si chcete dát na chodbu či jimi zkrášlit společné prostory? "Společný prostor by měl být přístupný všem. Člověk by ho měl používat v rozumné a přiměřené míře, jedině by to mohlo být ještě v rozporu s požárními předpisy, aby to nepřekáželo," vysvětluje právnička.

Chcete se soudit se sousedem kvůli kouření na terase? Muselo by se jednat o pravidelné jednaní, říká právnička

Rozhovor s advokátkou Hanou Šimkovou

Lidovky.cz: Grilování, když to kouří – co už je nad tu míru?
Tam je třeba definovat, jaké emise byly vyplozeny. Tam je to potřeba změřit nebo mít výpovědi svědků, že se třeba nedalo dýchat, začoudilo to záclony. Navíc, pokud by takhle někdo jednou něco udělal, tak to není důvod pro to, aby se tím soud zabýval. Muselo by se jednat o soustavné, opakované jednání. To by ukazovalo, že se ten člověk chce žalobou bránit. Pro ten soud je i těžké vydedukovat, kdy si ti lidé dělají naschvály. Soud v tomto případě nezjišťuje, co se stalo, jak se to stalo, je tam jen arbitr, který zváží důkazy, které předloží obě strany.

Lidovky.cz: Jaký na to má vliv domovní řád?
Pokud je to nájemní dům, tak by měl domovní řád tyto poměry stanovovat. Ten však nesmí být stanoven tak, aby omezoval základní lidská práva. Nelze například zakázat, když to přeženu, aby měli lidé v bytě děti, které křičí. Kdyby domovní řád zakazoval zvířata v bytě, tak se proti nim v případě, že by to nedodržovali stejně zasáhnout nedá, protože se opět jedná o nějaké jejich právo. Takový zákaz v podstatě není platný. Řád může zakazovat věci jako skladování věcí na chodbě, dodržování nočního klidu, případně i to grilování – to podléhá navíc myslím ještě požárním předpisům. Pokud by se jednalo o opakované porušovaní těchto pravidel, mohla by to být záminka pro vypovězení z nájmu.

Lidovky.cz: Takových lidí, kteří to řeší právní cestou je hodně?
Je jich málo, jsou to většinou starší lidé. Jsou opravdu tak nákladné a vleklé ty sporty a výsledkem není žádná finanční satisfakce, ale rozhodnutí, musí se toho zdržet, tak ti lidé většinou do toho nejdou. Ty spory jsou i finančně náročné. I když je někdo plný elánu jít do toho, tak ho to opravdu za pár let přejde a třeba i lituje, že do toho šel a třeba se i neodstěhoval. Tyto věci se těžko prokazují. A to i přesto, že vedle vás pořádají rockové koncerty, což je evidentní rušení, a máte naměřeny hlukové emise, může se to táhnout léta.

Autoři: ,

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...