4. dubna 2017 6:25 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Gumová páska na dřevěném podstavečku. Jak vzniklo razítko?

Razítko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Razítko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Žádáte o nový řidičák. Bum! necháváte si potvrdit studium. Bum! Podáváte daňové přiznání. Bum! Bum! Bum! Na tolik věcí je i v jednadvacátém století stále potřeba razítko čili štempl.

Jejich potřeba vyvstala v průběhu 19. století, kdy papírování začalo v západním světě nabírat na obrátkách. Starý dobrý vosk a pečetidlo návalu nejrůznějších potvrzení přestávalo stačit, zdržovalo a vyžadovalo příliš námahy. a stále vypisovat data a úřednické formulky na stohy listin se lidem v kancelářích také jistě zajídalo.

A pak přišel vynález gumy, jenž úřednickému stavu konečně přinesl spásnou úlevu a poddanému lidu novou zábavnou loveckou hru. Přispěla k tomu, jak tomu u velkých vynálezů světových dějin bývá, obyčejná náhoda. americký vynálezce charles Goodyear v první polovině 19. století dlouhá léta experimentoval s kaučukem, s nímž si lidstvo už málem sto let nevědělo rady. Tvárná přírodní hmota se nádherně hodila na gumování poznámek psaných tužkou, ale nedržela tvar a při běžných teplotách se měnila v želé.

Až jednoho dne roku 1839 buď sám Goodyear, nebo jeho manželka v kuchyni upustili kaučuk smíchaný se sírou na rozpálenou plotnu. Jejich čichový dojem z následné reakce historické anály nezmiňují, ale s nadšením poznamenávají, že se díky ní podařilo zachovat vlastnosti kaučuku a zároveň mu dát pevnou formu. Goodyear pak postup nazval po římském bohu ohně vulkanizací. v roce 1944 si nápad nechal patentovat.

Kulaté razítko - ilustrační foto.

Jak a kdy se znalost vlastností kaučuku přetavila ve vynález razítka, není jasné. K jeho autorství se přihlásili hned tři lidé, ale ani jeden historiky zcela nepřesvědčil. Má se však za to, že k tomu došlo oklikou přes zubaře. Ti někdy v polovině 19. století používali malé vulkanizéry, s jejichž pomocí připravovali základ pro umělý chrup. James Woodruff si údajně půjčil zařízení svého strýce dentisty a v letech 1864 až 1866 na něm vyrobil první razítko. L. F. Witherell zase tvrdil, že jej vynalezl, když z kaučuku čili gumy roku 1866 připravoval šablony. a do třetice se objevil jistý Henry Leland, jehož na nápad už o tři roky dříve přivedl výrobce košťat.

Ať je skutečným vynálezcem kdokoli, trefil se do černého. Světový obchod i administrativní aparát vzkvétaly a každou chvíli bylo třeba potvrdil nějaký kolek, listinu či šek nebo vyplnit datum – a gumová razítka úmornou práci ulehčila i urychlila. Koncem 19. století už byla všudypřítomná a bez razítka jste nebyli nikdo. a stačilo tak málo: gumová páska na dřevěném podstavečku, k tomu inkoustový polštářek. a bum!

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PRODEJE s AJ Zdiby

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 26 000 - 36 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz