Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Halloween se v ČR chytl. Poláci před ním varují

Halloween | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Halloween | foto: Shutterstock

Halloween, svátek, který je úzce spjat s tradicemi a zvyky starých Keltů, nemá v České republice dlouhou tradici. Oblíbily si ho poslední dobou hlavně děti a mnohé školky, školy a družiny. Poslední říjnové dny pořádaly akce spojené například s přespáváním ve škole nebo průvodem při svíčkách.

"Ve školce a ve škole bývá vždy karneval, děti chodí oblečené do strašidelných kostýmů, jako čarodějnice, černé kočky, příšery, kostlivci a tak. Nesmějí chybět samozřejmě košťata. Kostýmy v obchodech bývají drahé, my jsme si je vždycky vyráběli doma z různých hadříků, které jsem nějak spíchla dohromady," popsala halloweenské oslavy maminka šestileté Aničky a dvouleté Darji.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII:


Svátek Všech svatých oslavili i cizinci žijících v Čechách. Na webu expats.cz jste mohli najít tipy na večírky v hororovém stylu, půjčovny kostýmů a rekvizit a výlety s tajemnou atmosférou, například k Faustovu domu.

Královédvorská zoo například v těchto dnech pořádá od 30. října akci

Královédvorská zoo například v těchto dnech pořádá od 30. října akci "Týden duchů". Návštěvníci si mohou z připravených desítek dýní vydlabat svého ducha, zapálit v něm svíčku a přispět k výzdobě zoo.

Podle legendy lidé v dávných dobách věřili, že v noci z 31. října na 1. listopad se domů vracejí duše zemřelých a vyhledávají pomoc příbuzných, aby jim pomohly překročit onu hranici do Země Mrtvých, kde vládl bůh mrtvých Anwinn. Aby duchové viděli na cestu, lidé jim svítili svítilnami z vydlabaných řep. Převlékali se do starých hadrů a malovali si obličeje, aby byli ochráněni před zlými duchy. Dnes se místo řepy používají dýně, neboť jich roste víc.

Polská katolická církev varuje před Halloweenem

Polská katolická církev varuje věřící před oslavami Halloweenu. Její zástupci Polákům připomínají, že jde o pohanský svátek, jehož oslavy jsou v rozporu s učením křesťanských církví.

Pro lidi, kteří dnešní večer nechtějí sedět doma a zároveň se hodlají chovat jako správní křesťané, se na různých místech Polska chystá alternativní program.

"Církev varuje před jakýmkoliv zapojováním se do okultismu a magie," vzkázal věřícím gdaňský arcibiskup Slawoj Leszek Glódź. Dodal, že Halloween má své kořeny v pohanském svátku duchů a keltského boha smrti.

Halloween (ilustrační foto)

Křesťanské církve věřícím připomínají, že 1. listopadu, na Svátek všech svatých, věřící mají uctívat světce a vzpomínat na zemřelé. Oslavy Halloweenu jsou proto naprosto v rozporu se smyslem tohoto dne, jenž má být naplněn modlitbou a duchovním rozjímáním.

Kristus je silnější než dýně
V Polsku je Svátek všech svatých dnem, kdy se nechodí do práce. Celé rodiny se před ním vydávají na cestu i do těch nejodlehlejších koutů země, aby vyzdobily hroby svých blízkých, pomodlily se za ně a zapálily na náhrobku svíčku.

"V posledních letech jsme se nechali zaplavit zvyky ze Západu, o čemž svědčí nejen Halloween, ale i to, že lidé se na hřbitovech předhánějí v počtu a velikosti věnců nebo svíček," postěžoval si v deníku Rzeczpospolita Andrzej Grupa ze západopolské Poznaně. "Smysl svátku Všech svatých se v tom všem vytratil," dodal.

Alternativní program k Halloweenu pod heslem "Kristus je silnější než dýně" věřícím nabízí v Poznani evangelická církev metodická. "Antihalloween" se pořádá i jinde v Polsku. Už v neděli jednou varšavskou čtvrtí prošlo procesí s relikviemi svatého Pia z Pietrelciny, blahoslavené matky Terezy a Jana Pavla II., někdejšího papeže, kterého jeho nástupce v čele katolické církve letos na jaře blahořečil. V některých kostelech se dnes konají "večery svatých" spojené s modlitbou a rozjímáním.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

V těhotenství nepodceňujte pravidelné měření krevního tlaku
V těhotenství nepodceňujte pravidelné měření krevního tlaku

Řada žen zažívá během těhotenství pohodu a jedinou starostí je pro ně výbavička pro miminko a přibývání na váze. Bohužel ne všechny nastávající maminky mají takové štěstí. Některé musí čelit nepříjemným zdravotním potížím kvůli vysokému nebo nízkému krevnímu tlaku, a čekání na miminko si tak moc neužívají.