8. července 2008 9:17 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hamás je hummus? - ptal se Bruno Mosadu

Saša Baron Cohen jako homosexuální Rakušan Bruno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saša Baron Cohen jako homosexuální Rakušan Bruno. | foto: Reprofoto

JERUZALÉM Komik a mistr převleků Sacha Baron Cohen, který se mimo jiné proslavil jako fiktivní kazašský reportér Borat, je opět na lovu důvěřivců. Do seznamu jeho obětí nyní přibyl bývalý pracovník izraelské tajné služby Mosad a uznávaný bezpečnostní analytik Jossi Alpher. Cohen jej napálil ve své současné filmové inkarnaci -jako rakouský homosexuální módní reportér Bruno.

„Počkat, počkat. Jakápak je souvislosti mezi politickým hnutím a papáním.
Pročpa hummus?“ zněla jedna z otázek, které Bruno kladl svým zaskočeným hostům -Alpherovi a nejmenovanému Palestinci.

„Hamás je palestinské islamistické hnutí. Hummus je jídlo,“ snažili se oba dotazovaní vysvětlit rozdíly mezi extremisty a cizrnovou kaší. „No jo, ale pročpa hummus?“ nedal se odbýt komik. V jiné části bagatelizoval izraelsko-palestinský konflikt slovy, že roztržka mezi bývalou a současnou manželkou herce Brada Pitta je horší. A kladl dotazy jako: „Kdy vy Židé vrátíte pyramidy?“

O tom, jak se nechal napálit, napsal sám Alpher v týdeníku americko-židovské komunity Forward. Byť rozhovor vypadal podezřele už zpočátku, nemohl ho odříct. Jednak proto, že „je gentleman“, hlavně ale podepsal smlouvu a dostal za něj už dopředu zaplaceno.  
 
Alpher se domníval, že byli společně s jeho palestinským protějškem pozváni k natáčení rozhovoru pro dokument osvětlující blízkovýchodní konflikt světové mládeži.
 Místo rozhovoru se nacházelo v jeruzalémském Starém městě. Oba hosté byli vedeni do natáčecí místnosti dolů po točitém schodišti a dlouhými chodbami. Množství kamer a profesionální chování asistentů nebudily zpočátku žádné podezření.

To, že něco není v pořádku, si Alpher uvědomil, až když uviděl muže, který měl celý rozhovor vést - třicátníka v koženém ocvočkovaném oblečku s oholenou hrudí a podpažím. Hovořil angličtinou se silným německým přízvukem a okázale dával najevo svoji deklarovanou homosexuální orientaci. „Tenhle člověk s námi bude ten rozhovor dělat?“ zeptal se prý izraelský analytik jednoho z asistentů. „Nebojte se. Ví, na co se vás má ptát,“ zněla odpověď.

Členové produkčního týmu o tazateli tvrdili, že je německou rockovou hvězdou - a tedy ideální osobou pro zprostředkování komunikace s mladými diváky. A aby toho nebylo málo, nechali je na místě asi hodinu čekat. Až později se napálený analytik dozvěděl, že šlo o „oživenou“ Cohenovu filmovou postavu: homosexuálního rakouského módního reportéra jménem Bruno.

„Proč nevycházíte s Hindy?“
Když se konečně začalo k rozhovoru schylovat, byli oba hosté upozorněni, že vzhledem k účelu dokumentu se budou probírat ty ejzákladnější otázky. To, co následovalo, ale předčilo jejich očekávání. Tazatel alias Bruno si několik minut pletl palestinské extremistické hnutí Hamás s cizrnovou kaší hummus a „opepřil“ to slovy: „Včera jsem musel svůj pita chleba vyhodit, protože přetékal hummusem. A v něm je strašlivě uhlovodanů.“ Jindy se zase ptal: „A proč vlastně vy Židé nevycházíte s těmi Hindy?“ Jeho hostům už docházela trpělivost a dožadovali se pauzy. Členové produkčního týmu ale prý jejich prosbu ignorovali.

 Izraelský analytik a bývalý agent Mosadu Alpher se snažil celou věc vzít sportovně. „Ano, milý čtenáři, Sacha Baron Cohen se potuluje Blízkým východem. Výsledek bude určitě legrační,“ napsal v týdeníku Forward.
Pak ale dodal: „Zneužívá naší tragédie a bolestivého konfliktu tím nejcyničtějším a nejzáludnějším způsobem. Pochybuji, že nám to něčím oplatí.“

 Cohen už svými fiktivními rozhovory napálil mnohé prominenty. Postavami, které britský komik v minulosti ztvárnil, jsou raper Ali G či neotesaný kazašský reportér Borat Sagdijev. V posledně jmenované roli Cohen exceloval ve filmu Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu. Byl za ni oceněn Zlatým glóbem a film ve světě vydělal přes 250 milionů dolarů.

 Postava Bruna se objevila už v jednom z dřívějších Cohenových snímků. Čest seznámit se s její novou inkarnací nyní měl i kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. Jak se píše na internetových stránkách věnovaných Cohenově nové postavě, Schwarzenegger se snažil úskočně vyhýbat Brunovým otázkám o povoleném manželství osob stejného pohlaví v Kalifornii.

 Na nový Cohenův film si ale diváci ještě počkají. Pracovní titul snímku zní The Bruno Movie: Rozkošné výpravy napříč Amerikou s cílem způsobit heterosexuální jedince, aby se cítili viditelně nesví v přítomnosti homosexuálního cizince v průhledném tričku. Společnost Universal Pictures jeho premiéru plánuje na 15. května 2009.

maj, čtk