4. března 2017 6:29 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Exponáty z doby léčby tuberkulózy. Hamzova léčebna otevřela minimuzeum

Ve třech malých místnostech si mohou lidé prohlédnout původní nemocniční... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve třech malých místnostech si mohou lidé prohlédnout původní nemocniční... | foto: ČTK

LUŽE  Pacienti i návštěvníci Hamzovy odborné léčebny pro děti a dospělé v Luži - Košumberku se mohou ode dneška dozvědět více o historii rehabilitačního ústavu. V areálu bylo otevřeno Centrum historie Hamzovy léčebny věnované 116. výročí jejího založení.

V minimuzeu jsou vystaveny exponáty z doby léčby tuberkulózy i pozdější, přístupné bude komukoli, řekla Jana Zavřelová z léčebny. „Naši pacienti se velmi často ptají, jak to v minulosti bylo. Měli jsme sice několik panelů a brožuru, ale to je velmi málo,“ uvedla Zavřelová.

V areálu Hamzovy odborné léčebny pro děti a dospělé v Luži - Košumberku na...
V minimuzeu jsou vystaveny exponáty z doby léčby tuberkulózy i pozdější,...

Ve třech malých místnostech si mohou lidé prohlédnout původní nemocniční nábytek, vybavení a pomůcky, váhu, kamna či plechové koupací vaničky. Vystaveny jsou i historické fotografie ústavu, dobové materiály, statistiky rozšíření a ústupu tuberkulózy v Československu, původní rentgenové snímky pacientů, díla zakladatele ústavu Františka Hamzy nebo knihy o něm.

Hamzova léčebna

Hamzova léčebna byla založena v roce 1901 jako první léčebný ústav pro tuberkulózní a skrofulózní onemocnění ve střední Evropě. Vznikla jako dětský tuberkulózní léčebný ústav, od začátku 60. let minulého století se věnovala dětské rehabilitaci s působností pro celé Československo. Od přelomu tisíciletí rozšířila rehabilitační činnost i na dospělé. S pěti stovkami lůžek v 11 pavilonech v parkovém areálu je největším zařízením svého druhu v České republice. Léčbu a potřebné služby zajišťuje kolem 550 zaměstnanců.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR FINANCE CONSULTANT

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 70 000 - 80 000 Kč