Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Harry Potter slaví třicítku v Doupěti máslovým ležákem a ohnivou whisky

Harry Potter VI | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harry Potter VI | foto: Warner Bros.Reprofoto

LONDÝN/PRAHA Bude to veselá rodinná oslava. Do Doupěte se sjedou všichni Weasleyovi, Hagrid a Teddy Lupin, možná pozvou i Nevilla Longbottoma, Lenku Láskorádovou a pár dalších kamarádů z Bradavic. Babička Molly vystrojí hostinu a upeče dort, Hermiona se postará o slavnostní výzdobu, George přidá pár nezbytných kouzelnických kejklí.

Harry si oddechne, že má za sebou kolotoč rozhovorů pro noviny, které prostě musí připomínat narozeniny "chlapce, který přežil" a konečně oslaví svoje třicetiny tak, jak si to vždycky přál. Se svojí velkou rodinou a přáteli, s trochou máslového ležáku a ohnivé whisky. A samozřejmě se svojí milovanou Ginny a jejich dětmi.

Je to tak, Harry Potter, který se proslavil jako chlapecký kouzelník, oslaví 31. července třicítku. Narodil se ve stejný den jako jeho stvořitelka, anglická spisovatelka Joanne Rowlingová, jen o 15 let později.

Harry není superhrdina
Ta o dospívajícím Harrym napsala celkem sedm knih, které patří mezi vůbec nejprodávanější tituly v historii. Celosvětově jich z knihkupeckých pultů zmizelo přes 400 milionů a byly přeloženy do více než 65 jazyků. Jejich autorka, která byla ještě před pár lety chudou svobodnou matkou, se díky nim stala jednou z nejslavnějších spisovatelek všech dob a je dnes prý bohatší než britská královna. Neméně úspěšné byly i filmy natočené na motivy jejích knih.

Mladý Harry si mnohé získal tím, že nebyl žádný superhrdina. Spíš normální brýlatý kluk, který by chtěl mít mámu a tátu, studovat a užívat si lumpárny i první lásky na kouzelnické škole v Bradavicích. Od malinka byl však v čarodějném světě, existujícím paralelně k tomu normálnímu, nechtěnou celebritou. Ještě v plenkách totiž přežil útok mocného zlého lorda Voldemorta, který zabil jeho rodiče. Tím se jejich osudy spojily a postupem času vyšlo najevo, že aby jeden žil, musí zabít toho druhého. Harrymu zůstala na památku osudného střetu na čele jizva ve tvaru blesku a nelehké poslání - zachránit oba světy, čarodějný i mudlovský (lidský) před Voldemortem.

Chytrá Hermiona a věrný Ron
Při plnění svého úkolu se Harry může vždy spolehnout na své nejbližší přátele, chytrou Hermionu Grangerovu a věrného Rona Weasleyho. Pomáhá mu i Ronova rodina, mocný čaroděj a ředitel bradavické internátní školy Albus Brumbál, Harryho kmotr Sirius Black a řada učitelů a spolužáků. Mnozí však v boji proti Voldemortovi, který trvá celých sedm let, co Harry studuje, nakonec padnou. Na druhé, Voldemortově straně pak stojí černá magie a jeho stoupenci, zlí čarodějové zvaní Smrtijedi. Synem jednoho z nich je i Harryho hlavní protivník z řad spolužáků, arogantní Draco Malfoy. Pořádně protivní dovedou být i Harryho adoptivní rodiče Dursleyovi, kteří ho odmalička ve svém předměstském domku ošklivě dusili.

Harryho největší zbraní je jeho odvaha. Nebojí se postavit zdánlivě neporazitelné přesile a vždycky myslí víc na ostatní než sám na sebe.

Skvělý chytač famfrpálu
Přijde mu to celkem samozřejmé a moc se tím nechlubí. Jeho popularita ho pěkně otravuje, často se musí vyrovnávat s tím, že mu ostatní závidí a nevěří. Kolikrát se mu stane, že je do nějaké prekérní situace spíše vtažen, než že by se do ní toužil sám dostat. Bezhlavě se naopak vrhá do zápasů ve famfrpálu, kouzelnickém sportu, při kterém hráči létají na košťatech. Je totiž po otci skvělým chytačem.

Třicetiletý Harry si určitě taky rád zahraje, hlavně se svojí ženou. Ginny, mladší sestra nejlepšího přítele Rona, je totiž skvělou střelkyní. Po škole byla několik let členkou hvězdného týmu Hollyheadských harpyjí. Harrymu se, přestože byl jen průměrný student, nakonec povedlo získat i vytoužené zaměstnání. Stejně jako Ron se stal bystrozorem, strážcem kouzelnických zákonů a lovcem černokněžníků. Splnily se mu tak snad všechny sny. Jeho jizva na čele, která vždy nepříjemně hlásila Voldemortův příchod, jej navíc již dvanáct let nezabolela.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...