Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Harry Potter slaví třicítku v Doupěti máslovým ležákem a ohnivou whisky

Harry Potter VI | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harry Potter VI | foto: Warner Bros.Reprofoto

LONDÝN/PRAHA Bude to veselá rodinná oslava. Do Doupěte se sjedou všichni Weasleyovi, Hagrid a Teddy Lupin, možná pozvou i Nevilla Longbottoma, Lenku Láskorádovou a pár dalších kamarádů z Bradavic. Babička Molly vystrojí hostinu a upeče dort, Hermiona se postará o slavnostní výzdobu, George přidá pár nezbytných kouzelnických kejklí.

Harry si oddechne, že má za sebou kolotoč rozhovorů pro noviny, které prostě musí připomínat narozeniny "chlapce, který přežil" a konečně oslaví svoje třicetiny tak, jak si to vždycky přál. Se svojí velkou rodinou a přáteli, s trochou máslového ležáku a ohnivé whisky. A samozřejmě se svojí milovanou Ginny a jejich dětmi.

Je to tak, Harry Potter, který se proslavil jako chlapecký kouzelník, oslaví 31. července třicítku. Narodil se ve stejný den jako jeho stvořitelka, anglická spisovatelka Joanne Rowlingová, jen o 15 let později.

Harry není superhrdina
Ta o dospívajícím Harrym napsala celkem sedm knih, které patří mezi vůbec nejprodávanější tituly v historii. Celosvětově jich z knihkupeckých pultů zmizelo přes 400 milionů a byly přeloženy do více než 65 jazyků. Jejich autorka, která byla ještě před pár lety chudou svobodnou matkou, se díky nim stala jednou z nejslavnějších spisovatelek všech dob a je dnes prý bohatší než britská královna. Neméně úspěšné byly i filmy natočené na motivy jejích knih.

Mladý Harry si mnohé získal tím, že nebyl žádný superhrdina. Spíš normální brýlatý kluk, který by chtěl mít mámu a tátu, studovat a užívat si lumpárny i první lásky na kouzelnické škole v Bradavicích. Od malinka byl však v čarodějném světě, existujícím paralelně k tomu normálnímu, nechtěnou celebritou. Ještě v plenkách totiž přežil útok mocného zlého lorda Voldemorta, který zabil jeho rodiče. Tím se jejich osudy spojily a postupem času vyšlo najevo, že aby jeden žil, musí zabít toho druhého. Harrymu zůstala na památku osudného střetu na čele jizva ve tvaru blesku a nelehké poslání - zachránit oba světy, čarodějný i mudlovský (lidský) před Voldemortem.

Chytrá Hermiona a věrný Ron
Při plnění svého úkolu se Harry může vždy spolehnout na své nejbližší přátele, chytrou Hermionu Grangerovu a věrného Rona Weasleyho. Pomáhá mu i Ronova rodina, mocný čaroděj a ředitel bradavické internátní školy Albus Brumbál, Harryho kmotr Sirius Black a řada učitelů a spolužáků. Mnozí však v boji proti Voldemortovi, který trvá celých sedm let, co Harry studuje, nakonec padnou. Na druhé, Voldemortově straně pak stojí černá magie a jeho stoupenci, zlí čarodějové zvaní Smrtijedi. Synem jednoho z nich je i Harryho hlavní protivník z řad spolužáků, arogantní Draco Malfoy. Pořádně protivní dovedou být i Harryho adoptivní rodiče Dursleyovi, kteří ho odmalička ve svém předměstském domku ošklivě dusili.

Harryho největší zbraní je jeho odvaha. Nebojí se postavit zdánlivě neporazitelné přesile a vždycky myslí víc na ostatní než sám na sebe.

Skvělý chytač famfrpálu
Přijde mu to celkem samozřejmé a moc se tím nechlubí. Jeho popularita ho pěkně otravuje, často se musí vyrovnávat s tím, že mu ostatní závidí a nevěří. Kolikrát se mu stane, že je do nějaké prekérní situace spíše vtažen, než že by se do ní toužil sám dostat. Bezhlavě se naopak vrhá do zápasů ve famfrpálu, kouzelnickém sportu, při kterém hráči létají na košťatech. Je totiž po otci skvělým chytačem.

Třicetiletý Harry si určitě taky rád zahraje, hlavně se svojí ženou. Ginny, mladší sestra nejlepšího přítele Rona, je totiž skvělou střelkyní. Po škole byla několik let členkou hvězdného týmu Hollyheadských harpyjí. Harrymu se, přestože byl jen průměrný student, nakonec povedlo získat i vytoužené zaměstnání. Stejně jako Ron se stal bystrozorem, strážcem kouzelnických zákonů a lovcem černokněžníků. Splnily se mu tak snad všechny sny. Jeho jizva na čele, která vždy nepříjemně hlásila Voldemortův příchod, jej navíc již dvanáct let nezabolela.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?