25. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Harry Potter soupeří s Mao Ce-tungem

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2. Šestnáctiletý Harry zbavený ochranného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harry Potter a Relikvie smrti - část 2. Šestnáctiletý Harry zbavený ochranného... | foto: Reprofoto

PEKING Lord Voldemort je mrtev a Harry Potter nyní svádí boj s Mao Ce-tungem. A zatím prohrává. Alespoň taková je situace v Číně.

Poslední díl potterovské ságy totiž bude uveden do čínských kin až poté, co nový propagandistický snímek "Začátek velké obrody" o vývoji čínské komunistické strany zhlédne dostatek diváků.

JAK SI HARRY VEDE V ČESKÝCH KINECH?

Čínské úřady údajně stanovily, že snímek oslavující letošní 90. výročí založení strany, musí v této zemi s 1,3 miliardy obyvatel vydělat v přepočtu 2,15 miliardy korun. Zájem ale není tak velký, jak se asi čekalo.

Tržby dosáhly zatím jen 793 milionů korun, což je sice víc než v případě většiny státem financovaných filmů, ale přitom ani ne polovina požadované částky.

Přesvědčte příbuzné, bude Potter

Úřady proto zdržují uvedení čínskými diváky napjatě očekávaných hollywoodských trháků, jako je Harry Potter a relikvie smrti - 2. část či Transformers 3.

Čínská internetová komunita proto vyzývá každého Číňana, aby si nenechal komunistický film, v němž se objevuje i slavný hongkongský herec Chow Yun-Fat, známý z oscarového snímku Tygr a drak či filmů Anna a král a Válka gangů, ujít. "Fanoušci musejí přesvědčit své otce, matky, otce, strýce, tety, dědečky, babičky a další, aby šli na Začátek velké obrody. O to dřív budeme mít Pottera v kinech," citoval britský list Guardian jednoho z čínských bloggerů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz