1. února 2007 13:47 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hasiči chtějí cigarety, které pomaleji hoří

Cigarety | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety |

PRAHA Čeští hasiči si přejí, aby se u nás prodávaly bezpečnější cigarety. Tedy takové, které zpomalují hoření a výrazně snižují intenzitu žhnutí. Sníží se tak riziko vzniku požáru.

Hasiči by uvítali výrobu cigaret opatřených lamelami, které zpomalují hoření a výrazně snižují intenzitu žhnutí. Riziko vzniku požáru od nedopalku je díky tomu totiž o více než polovinu nižší.

Prodej bezpečnějších cigaret byl zaveden v části USA a Kanadě, kde se běžné výrobky již na trhu nesmějí objevit. Oznámil to mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček.

Jednou z nejčastějších příčin požárů s tragickými následky je podle hasičů právě kouření. Jenom za posledních pět let zemřelo v Česku při požárech, jež vznikly od nedopalku cigarety, téměř sto lidí.

O zavedení takzvaných RIP cigaret, tedy cigaret se sníženou schopností zapálit (Reduced Ignition Propensity cigarettes) se v současnosti diskutuje na úrovni Evropské unie. Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru snahu o zavedení RIP cigaret na společný trh EU podporuje.

Kopáček podotkl, ani tyto cigarety samozřejmě nezabrání všem požárům. "Stále je třeba, aby kuřáci nakládali se zapálenými cigaretami opatrně, vůči okolí ohleduplně a dodržovali základní bezpečnostní pravidla," dodal.

Lamely v cigaretách fungují podle hasičů jako retardéry na silnicích; při kouření jsou překonány. Riziko, že od takového nedopalku vznikne požár, se ale snižuje až o 60 procent.
V letech 2002 až 2006 bylo v ČR kouření příčinou 4363 požárů, jež si vyžádaly úmrtí 96 lidí, dalších 363 osob bylo zraněno. Majetkové škody dosáhly více než 190 milionů korun.

Přestože požáry způsobené kouřením tvořily v posledních pěti letech jen čtyři procenta z celkového počtu, zapříčinily téměř 15 procent ze všech úmrtí zaznamenaných při požárech. Oběťmi jsou nejčastěji lidé, kteří se rozhodnou zakouřit si v posteli, nebo děti, jež se kvůli hře se zapálenými cigaretami těžce popálí.
ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz