17. června 2009 15:03 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hasiči zachraňovali pštrosa, plaval proti proudu Labe

Hasiči odchytávali na Labi pštrosa Honzíka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči odchytávali na Labi pštrosa Honzíka. | foto: HZS Pardubického kraje

ŘEČANY NAD LABEM Při vycházkách kolem Labe jsou na řece zpravidla k vidění pouze kachny či labutě. Tentokrát však mohli lidé spatřit i pštrosa. Australský emu jménem Honzík utekl chovatelce z Řečan nad Labem z ohrady a patrně sklouzl do vody. Poté plaval kilometr proti proudu, odkud ho hasiči vytáhli.

Pštros, kterému majitelka dala jméno Honzík, utekl z ohrady od samice, poté se pravděpodobně smekl a sklouzl do vody. Pták mohl být agresivní, podle chovatelky rád kope. "Je nepokopal, krásně šel z vody a vůbec se nevzpouzel," řekla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Hasiči spustili na řeku nafukovací člun, aby se k ptákovi přiblížili. Na desítky kilogramů těžkého pštrosa se vydali tři, kdyby se vzpouzel. Odchyt nakonec trval jen krátce a Honzík se nechal dobrovolně odvést k družce zpět do ohrady.

Emu je druhým největším nelétavým ptákem na světě a největším původním ptákem v Austrálii. Je výborný plavec a dorůstá 150 až 190 centimetrů a váží okolo 20 až 55 kilogramů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz