Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hillary a Bill natočili klip

Magazín

  11:02
NEW YORK - Bývalý americký prezident a kandidátka na příští hlavu státu si zahráli ve videoklipu, který má Hillary Clinotonové přilákat voliče a získat peníze na její volební kampaň. V krátkém klipu Clintonovi parodují závěrečnou scénu z populárního amerického televizního seriálu Rodina Sopranů, který za mimořádné pozornosti amerických diváků skončil před týdnem.

Záběry z klipu Hillary Clintonové. foto: čtk, accesshollywood.com//koláž Šimon//

Stejně jako v posledním díle seriálu usedá hlava rodiny (mafián Tony Soprano), v tomto případě senátorka Hillary Clintonová, ke stolu v restauraci, vybírá z hudebního automatu na stole píseň a vyhlíží ke dveřím. Přichází herec ve vedlejší roli, Bill Clinton, a začínají si povídat - o tom, jakou zvolit písničku nebo jak probíhá volební kampaň. „Už jsem nám objednala,“ ukazuje Hillary Billovi košíček s nakrájenou mrkví.


„Žádná smažená cibule?“ ptá se smutně bývalý prezident a chroupá mrkev. V původní scéně seriálu o Sopranových jsou na stole samozřejmě cibulové kroužky, ale po srdeční příhodě a operaci musí bývalý prezident jíst zdravě. „Dávám na tebe pozor,“ vysvětluje ve scénce Hillary a s pohledem na hodinky se ptá, kde je dcera Chelsea. Střih na parkoviště ukazuje kolo auta narážející do obrubníku. „To víš, podélné parkování,“ odvětí Bill.

Velké finále Klip byl natočen k uvedení hlavní písně, která bude provázet celou volební kampaň senátorky Clintonové. Anketa o výběr hudby přilákala na její internetovou stránku prý přes milion návštěvníků, z nichž 200 000 hlasovalo.

„Tak která vyhrála?“ ptá se Bill Clinton. „Každý v Americe chce vědět, jak to skončí.“ A Hillary na to: „Připraven?“ Do hudebního automatu vhodí čtvrťák - a místo hudby obrazovka ztmavne, přesně jako na konci posledního dílu The Sopranos. Poté se objeví oznámení, že vítěze najdou diváci na kandidátčině webové stránce. Spolu s tím si přečtou výzvu, aby přispěli na její volební kampaň.

Od úterý, kdy byl klip zveřejněn, už vešlo ve známost, že vyhrála skladba You & I v podání kanadské zpěvačky Céline Dionové.

Ve videoklipu je několik narážek na seriál. Doprovází jej například stejná hudba jako poslední díl a v jedné scéně se dokonce objeví herec Vince Curatola, který v Rodině Sopranových hrál šéfa newyorské mafie Johnnyho „Sacka“ Sacramoniho. Clintonovy v klipu pozoruje a pak na ně vrhne významně výhrůžný pohled.

Internetoví odborníci soudí, že Clintonovi měli výborný nápad. „Jen zřídka vidíte kandidátem natočené video, které vás přinutí posadit se a nahlas se smát,“ ocenil klip viceprezident pro internetovou reklamu společnosti MSHC Partners Michael Bassik.

Soutěž k výběru písně a scénka upozorňují podle znalců na rostoucí význam internetu jako nástroje pro volební kampaň. Napomáhá k těsnějšímu spojení s voliči a zároveň za minimální náklady láká k příspěvkům do volební pokladny.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!