18. ledna 2007 8:43 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hinduisté brání svastiku

BRUSEL Hinduisté žijící v Evropě se bouří proti německým snahám zakázat v celé EU svastiku. Argumentují, že nejde jen o symbol nacistického Německa, ale o 5000 let starý náboženský symbol hinduistů, který užívaly i jiné kultury.

Zástupci hinduistů z Belgie, Francie, Itálie, Nizozemska a Velké Británie se nyní chystají objíždět členské státy Evropské unie a navštíví i Evropskou komisi a Evropský parlament, aby zabránili německému plánu.

Plán na celoevropský zákaz nacistických symbolů a zákaz popírání holokaustu minulý týden v Berlíně představila německá ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová, jejíž země tento půlrok EU předsedá. Za porušení zákazu by mohl provinilcům hrozit jeden až tři roky vězení.

Podle Rameshe Kallidaie z Britského hinduistického fóra musí být zakázáno zneužívání svastiky k propagaci nacismu. „Symbol je však užíván například při hinduistických svatbách a to by se lidé měli naučit respektovat,“ řekl agentuře Reuters. „Hinduistické obřady se bez užívání svastiky neobejdou, proto by její zákaz byl ve skutečnosti diskriminací hinduistů a porušováním jejich lidských práv,“ dodal Kallidai.

Odkud pochází svastika?

Hinduistický symbol Svastika, kterou si přivlastnili nacisté, je původně otáčející se kříž, jehož ramena jsou na konci zalomená, aby symbolizovala proud světla vznikající otáčením (Sluneční kolo). Původně kříž představuje štěstí, a proto bývá v Indii malován na čela novorozenců. K hinduismu patří tento symbol už pět tisíc let a pro hinduisty má stejný význam jako kříž pro křesťany.


Svastika, která ve všeobecnou známost vstoupila pod označením hákový kříž (německy Hakenkreuz) kvůli nacistickému Německu a Adolfu Hitlerovi, je ale i jedním z nejstarších symbolů na světě; jedná se o kříž, jehož každé rameno je v pravém úhlu zahnuto doleva nebo doprava (ve směru či proti směru hodinových ručiček).

Nacisté používali svastiku, protože údajně věřili v tzv. árijský původ německého národa. Považovali Árje z indického subkontinentu za původní bílé dobyvatele Evropy a svastika pro ně byla symbolem údajně nadřazené árijské rasy. Symbol začali používat v roce 1920 a pravotočivý šikmý hákový kříž se vyskytoval na stranických vlajkách, odznacích a páskách na ruku. Vyobrazen byl černě v bílém kruhu na červeném poli.

Název svastika je odvozen ze sanskrtu a přibližně znamená „mít se dobře“, „něco dobrého“ či „přízeň osudu“. Před tisíci lety se ve svatých textech objevila jako hinduistický symbol štěstí, boha Brahmy nebo znovuzrození. Svastika byla užívána také v buddhismu, džinismu a v několika starověkých kulturách Asie a Evropy, kde byla znamením slunce nebo ohně.

Nejstarší doklady tohoto symbolu jsou známy již z neolitu. Dodnes je k vidění v indickém umění a architektuře a ornament s propletenými svastikami je například součástí výzdoby podlahy v katedrále ve francouzském Amiens. Svastiku mělo ve svém znaku bez vazby na nacismus například finské letectvo.

kat, reuters, ČTK

Najdete na Lidovky.cz