Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Historie a příroda. Na Šumpersku otevřou unikátní výstavu o Jeseníkách

Pátá nejvyšší hora České republiky Praděd. Na snímku televizní vysílaš s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pátá nejvyšší hora České republiky Praděd. Na snímku televizní vysílaš s... | foto: MAFRA - Tomáš Frait

ŠUMPERK V Bludově na Šumpersku se tento pátek otevře unikátní dětské muzeum zaměřené na Jeseníky. Návštěvníci v něm budou moci všemi smysly poznávat tamní přírodu, historii a řemesla. Seznámí se také s tím, jaké známé osobnosti z hor pod Pradědem pocházejí, lidé budou moci rovněž ochutnat tradiční místní speciality. Podle tvůrců projektu jde o první regionální dětské muzeem v Česku.

Pradědovo dětské muzeum v prostorách Březinova statku budovali rok, náklady byly zhruba 19 milionů korun. ČTK to řekli zástupci muzea.

Muzeum, které bude otevřeno celoročně, nabídne takřka 600 metrů čtverečných expozic v interiéru a 0,2 hektaru velké přírodní dětské hřiště. „Stěžejní část expozic představuje vesnice Pradědovo s dřevěnými domečky, v nichž se ukrývá hokynářství nebo hostinec. Děti si mohou hrát uvnitř domečků i pobíhat okolo,“ popsala autorka projektu Tereza Schreiberová. Ve vesničce si mohou děti zahrát na kuchaře, na fotografa, na Vincenze Priessnitze, na stavitele mostů i průvodčího.

Jeseníky při západu slunce.
Zasněžené Jeseníky. Na hřebenech panuje silný vítr.

Návštěvníci se mohou v muzeu seznámit také se zdejšími slavnými rodáky jako například lyžařem Ondřejem Bankem, herečkou Simonou Babčákovou či básníkem a spisovatelem Janem Haubertem, kteří věnovali muzeu nějaký svůj předmět. Nechybí zde ani jesenické legendy, duchové a vládci hor. Další expozice připomene zajímavosti z jesenické přírody, část z nich si budou moci zájemci vyzkoušet různými smysly. V další expozici si zase budou moci uvařit regionální speciality.

Dětské hřiště i rychlodráha

Velké vyžití nabídne malým návštěvníkům také přírodní dětské hřiště. Dominuje mu lodičková rychlodráha, nacházejí se zde také tunely, podzemní telefony, největší bubno-xylofon ve střední Evropě, ale i klouzačky či lanovka.

Provozovatelem i majitelem muzea je nezisková organizace Jeseníky přes hranici. Na vybudování muzea získalo sdružení evropské dotace. Cílem sdružení, které bylo založeno v roce 2008, je rozvíjet turistiku v Jeseníkách. Jeho zástupci například pořádají gastronomický festival s názvem Chuť Jeseníků, který návštěvníkům hor představuje tradiční regionální kuchyni.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...