1. prosince 2013 6:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hit letošních Vánoc? Chystá se invaze létajících robotů

Hitem letošních Vánoc budou létající roboti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hitem letošních Vánoc budou létající roboti. | foto: Shutterstock

NEW YORK Do Vánoc už nezbývá ani měsíc a odborníci na hračky předpovídají, že Santa a jeho saně tažené soby nebudou letos to jediné, co během svátečního období vyletí na nebe. Mezinárodní hračkářský řetězec Toys 'R' Us i britský Svaz prodejců hraček uvedl létající hračky na dálkové ovládání mezi těmi, které budou letošním Vánocům dominovat. A to je jen začátek invaze létajících robotů, napsal zpravodajský server CNN.

Létající roboti všech velikostí od miniaturních létajících víl až po plně vybavené hlídkové letouny by se mohly v dárkově zabalených krabicích objevit pod stromečky na celém světě. Jde o důkaz, že technologicky vyspělé materiály a komponenty vyvinuté pro složité létající roboty kreativně pronikají do nového světa "civilních létajících zařízení bez lidské posádky".

ČTĚTE TAKÉ

Není to tak dlouho, co byla podobná zařízení k vidění jen v rukách vědců technických univerzit a vojenských specialistů, dodal server CNN. Nyní jsou ale lehké a levné motory či stabilizační gyroskopy dostupné pro kohokoli, a otevírají tak technologii létajících robotů pro svět hraček. A využít je mohou i fotografičtí nebo filmoví nadšenci, kteří s jejich pomocí mohou začít pořizovat letecké záběry.

Lidovky.cz, ČTK