8. července 2011 14:29 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hitlerovo rodiště mu zrušilo čestné občanství

Adolf Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adolf Hitler | foto: ČTK

LINEC Městská rada severorakouského Braunau ve čtvrtek večer zrušila titul čestného občana Adolfu Hitlerovi, který se ve městě narodil. O tomto kroku se vedly dlouhé debaty, protože se nedařilo najít v obecních dokumentech záznam, že by město čestné občanství nejvyššímu nacistickému zločinci kdy udělilo.

Nakonec se zjistilo, že čestné občanství mu udělila kdysi samostatná obec Ranshofen, která je od roku 1939 součástí Braunau. Informovala o tom dnes agentura APA.

Občasntví zrušili po 66 letech
Ranshofen udělil Hitlerovi čestné občanství v roce 1938. Krátce po připojení (anšlusu) Rakouska k velkoněmecké říši pak byla obec Ranshofen přičleněna k Braunau. Již v roce 1933, po Hitlerově příchodu k moci v sousedním Německu, vyzvalo sdružení velkoněmeckých obcí město Braunau, aby vůdce vyhlásilo čestným občanem. To ale rada města tehdy výraznou většinou zamítla. Po anšlusu v roce 1938 mu Braunau obnovilo aspoň domovské právo.

"Čestné občanství i domovské právo bylo Adolfu Hitlerovi symbolicky a pečlivě odebráno, ačkoli z právního hlediska stejně zaniká s úmrtím dotyčné osoby," řekl agentuře městský radní za Zelené Manfred Hackl. Pro návrh se podle něj vyjádřila jednomyslně celá městská rada bez ohledu na stranickou příslušnost jejích členů. Hitler se v malebném historickém městečku Braunau narodil 20. dubna 1889.

Adolf-Hitler-Strasse
Po dobu války byla ulice na Salcburském předměstí, na níž stojí jeho rodný dům, přejmenována na Adolf-Hitler-Strasse. Dům, který pro obec představuje "historicky tíživé dědictví", byl původně hostincem. Za nacistické éry byl ozdoben hákovými kříži a konaly se u něj oslavy Hitlerových narozenin.

V současnosti není dům nijak označen, pouze před ním stojí na chodníku hrubý balvan z žuly těžené v nedalekém koncentračním táboře Mauthausen s nápisem varujícím před nacismem. Kámen umístěný zde v roce 1989 ke 100. výročí narození neblahé osoby, kterou vůbec nejmenuje, nese nápis "Za mír, svobodu a demokracii, již nikdy fašismus, miliony mrtvých varují".

Rodiště Adolfa Hitlera

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz