28. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hitlerovo velitelství se stane muzeem

Adolf Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adolf Hitler | foto: Reprofoto

Velitelské stanoviště budované za druhé světové války pro nacistického vůdce Adolfa Hitlera u ukrajinského města Vinnica se stane muzeem. Na rozdíl od slavného Orlího hnízda v jižním Bavorsku je toto velitelství téměř neznámé.

Velitelský komplex Werwolf byl v provozu v letech 1942 až 1942. Hitler toto stanoviště navštívil pouze dvakrát. Mohl využít dokonalý servis, který byl v osmdesáti nadzemních objektech. K dispozici bylo letiště, telefonní ústředna, letiště i vodárna.

Vinnická radnice s návrhy na zřízení muzea dlouho váhala kvůli obavám, že by se německý válečný štáb mohl stát poutním místem neonacistů. Nakonec bylo rozhodnuto, že bývalý komplex se stane součástí oblastního vinnického muzea a jeho provoz bude podléhat zvláštnímu režimu.

Hitlerův velitelský štáb je poblíž města Vinnica

Opevnění známé pod jménem Werwolf (vlkodlak) leží asi osm kilometrů severně od Vinnice u obce Kolo-Michajlovka. Podzemní část tvoří tři železobetonové bunkry se stropem silným až 4,5 metru. V okolí pevnosti jsou hroby několika tisíc sovětských válečných zajatců, kteří při budování bunkru zahynuli.

Z rozhodnutí vinnických radních ponese muzeum jméno "Historický pietní komplex památky obětí nacismu". Exkurze budou přísně organizované a doprovázené komentářem profesionálních historiků, což by podle organizátorů mělo vyloučit zneužití místa pro neonacistickou propagandu.

Velitelský komplex Werwolf fungoval do jara 1944, kdy vchody do bunkrů vyhodili do povětří ustupující němečtí vojáci. Podle očitých svědků jsou vnitřní prostory bunkrů téměř v původním stavu. Součástí komplexu je celkem osmdesát nadzemních objektů. Osm kilometrů od Hitlerova velitelského štábu měl svůj bunkr šéf nacistického letectva Hermann Göring.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz