26. září 2006 9:28, aktualizováno  19:36 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hitlerovy akvarely se prodaly za 115.000 liber

"Kostel v Preux-au-Bois" | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Kostel v Preux-au-Bois" | foto: ČTK

LONDÝN Jednadvacet akvarelů a dvě skici byly dnes v Británii vydraženo za 115.000 liber. Na tom by nebylo nic zvláštního, nebýt jejich autora: je jím bývalý nacistický vůdce Adolf Hitler.

Kolekce obrázků nebyla prodána jako celek, ale individuálně v cenách od 3200 liber do 10.500 liber. Této nejvyšší ceny dosáhl akvarel Kostel v Prés-au-Bois. Celkově se umělecké předměty prodaly za dvakrát více, než se očekávalo, napsala agentura AP.

Akvarely objevili v Belgii
Dražbu nakrátko přerušila akce výtržníků: muž převlečený za Hitlera začal vykřikovat "třetí říše" a "Mussolini", než jej ochranka vyvedla.

Hitlerovy obrazy se již v minulosti dražily, nynější kolekce maleb německého nacistického vůdce je ale jedna z největších, jaké se dostaly na trh. Sada se našla na půdě jistého domu v Belgii, kde ji zřejmě v roce 1919 nechala při návratu domů rodina válečných uprchlíků z Francie.

Hitler obrázky namaloval pravděpodobně během zimních měsíců, které v letech 1916 až 1918 trávil jako desátník německé armády ve francouzském městě Le Quesnoy poblíž hranic s Belgií. Malby nesou jeho signatury.

, ČTK, Lidové noviny