Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledáme usměvavého rošťáka s bílými zuby. Aneb když děti pracují

Magazín

  16:20aktualizováno  16:28
PRAHA - Musí se vůbec dětské modelky líčit? Co dělá štáb, když má dítě při natáčení plakat a nepláče? Castingové agentury mají jasno v tom, které dítě zrovna chtějí. Konkurence je obrovská i ve světě dětských herců, modelek nebo modelů. Uspějí především ty děti, které jsou něčím 'hezky výrazné'.
Děti (ilustrační foto).

Děti (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Producent, režisér nebo klient si může dítě vybrat z jedné z mnoha internetových databází různých uměleckých, reklamních nebo modelingových agentur. Každé dítě má identifikační číslo a u svých profilových fotografií obecné informace jako je výška, váha, velikost kostýmu a bot.  Ty šťastnější se mohou pyšnit v kolonce 'další informace' i tím, že jsou například při focení nebo natáčení pohodové, hodně mluví, holčička je mažoretka, kluk jezdí na skateboardu a hovoří plynně anglicky.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud chce klient v reklamě miminko, nebude mít vůbec problém. V databázích je i hodně dětí do dvanácti měsíců. Například sedmiměsíční Matyáš by mohl nadchnout tím, že oproti stejně starým dětem z jedné databáze už sedí, jinak má k dobru také tři roztomilé zoubky a s vyčesaným 'kohoutem' na hlavě vypadá trochu rebelsky.

Může dítě pracovat?

Děti do patnácti let musí mít schválení o povolení činnosti. Úřad práce jim určí, kolik hodin denně mohou pracovat. Agentury pak s rodiči podepisují smlouvu o díle. Podle Markéty Rosákové z agentury MODIA AGENCY není dobré podepisovat rovnou exkluzivní smlouvu.

Někteří klienti také požadují, aby batole v reklamě plakalo. Jak toho štáb docílí? "Většinou se dítě rozbrečí samo o sobě, rozhodně jsem se nesetkala s tím, že by je někdo násilím nutil," řekla serveru Lidovky.cz Markéta Rosáková z agentury MODIA AGENCY.

Pokud miminko nebrečí, když je třeba, nebo třeba usne, musí se 'zakročit'. "Je nepříjemné, když má miminko reagovat na kameru a ono usne. To s ním pak štáb například zatřese," svěřila se se svou zkušeností asistentka Martina.

Pokud si dítě nikdo z databáze dlouho nevybírá, musí rodiče sami sledovat, kdy a kde je nějaký casting. "Hledáme holčičku a chlapce ve věku 5 – 7 let. Měli by být hezcí, milí, roztomilí, komunikativní, neměli by se stydět. Na castingu a na natáčení budou jíst šlehačku," hledá například jedna castingová agentura děti do reklamy.

Anketa

Máte rádi děti v reklamách?

Ano, děti jsou v reklamách roztomilé. 8
Ne, je to citové vydírání. 48
Je mi to jedno. 13

Nevinný kosmonaut s vlastním světem
Nároky jsou na děti někdy opravdu velké, zavděčí se málokteré. "Hledáme kluka 8 – 10 let. Mělo by na něm být něco zvláštního, má bohatý vnitřní život a fantazii, žije si ve svém vlastním světě, ale je sebevědomý, inteligentní, pozitivní, inteligentní, ale i nevinný... Musí umět hrát!!! Bude natáčet na lankách, předstírat stav beztíže," stojí v dalším inzerátu, kluk bude hrát kosmonauta v reklamě.

Malá modelka.

Nejde však jen o malé herce, děti se vyskytují i ve světě modelingu. Veřejnost to ale pobuřuje mnohem víc než děti v reklamách. "Oblečou je a namalují jako dospělé, vyfotí různé série fotek. Ta holka z toho ještě nemá rozum a rodiče z toho mají peníze. Teda, pokud je holce neukládají na knížku...," stojí například v diskuzi o dětském modelingu.

Dítě má být dítě
Když si do vyhledávače zadáte 'dětské modelky', mezi prvními fotkami se vám objeví holčičky s výrazným make-upem, vyčesanými vlasy, příčesky, francouzskou manikúrou, vybělenými zuby a křečovitým 'americkým úsměvem'. Vypadají spíše jako panenky.

Podle Markéty Rosákové z agentury MODIA AGENCY to tak běžně v dětském modelingu nechodí. "Líčení by mělo být přiměřené k věku dívky. Nic přeplácaného, měla by být přirozená. Pokud by někdo potřeboval vyzrálejší dívku, tak si vezme prostě starší. Dítě má znázorňovat dítě," řekla serveru Lidovky.cz Rosáková.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat