4. září 2010 16:20, aktualizováno  16:28 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hledáme usměvavého rošťáka s bílými zuby. Aneb když děti pracují

Děti (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Musí se vůbec dětské modelky líčit? Co dělá štáb, když má dítě při natáčení plakat a nepláče? Castingové agentury mají jasno v tom, které dítě zrovna chtějí. Konkurence je obrovská i ve světě dětských herců, modelek nebo modelů. Uspějí především ty děti, které jsou něčím 'hezky výrazné'.

Producent, režisér nebo klient si může dítě vybrat z jedné z mnoha internetových databází různých uměleckých, reklamních nebo modelingových agentur. Každé dítě má identifikační číslo a u svých profilových fotografií obecné informace jako je výška, váha, velikost kostýmu a bot.  Ty šťastnější se mohou pyšnit v kolonce 'další informace' i tím, že jsou například při focení nebo natáčení pohodové, hodně mluví, holčička je mažoretka, kluk jezdí na skateboardu a hovoří plynně anglicky.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud chce klient v reklamě miminko, nebude mít vůbec problém. V databázích je i hodně dětí do dvanácti měsíců. Například sedmiměsíční Matyáš by mohl nadchnout tím, že oproti stejně starým dětem z jedné databáze už sedí, jinak má k dobru také tři roztomilé zoubky a s vyčesaným 'kohoutem' na hlavě vypadá trochu rebelsky.

Může dítě pracovat?

Děti do patnácti let musí mít schválení o povolení činnosti. Úřad práce jim určí, kolik hodin denně mohou pracovat. Agentury pak s rodiči podepisují smlouvu o díle. Podle Markéty Rosákové z agentury MODIA AGENCY není dobré podepisovat rovnou exkluzivní smlouvu.

Někteří klienti také požadují, aby batole v reklamě plakalo. Jak toho štáb docílí? "Většinou se dítě rozbrečí samo o sobě, rozhodně jsem se nesetkala s tím, že by je někdo násilím nutil," řekla serveru Lidovky.cz Markéta Rosáková z agentury MODIA AGENCY.

Pokud miminko nebrečí, když je třeba, nebo třeba usne, musí se 'zakročit'. "Je nepříjemné, když má miminko reagovat na kameru a ono usne. To s ním pak štáb například zatřese," svěřila se se svou zkušeností asistentka Martina.

Pokud si dítě nikdo z databáze dlouho nevybírá, musí rodiče sami sledovat, kdy a kde je nějaký casting. "Hledáme holčičku a chlapce ve věku 5 – 7 let. Měli by být hezcí, milí, roztomilí, komunikativní, neměli by se stydět. Na castingu a na natáčení budou jíst šlehačku," hledá například jedna castingová agentura děti do reklamy.

Anketa

Máte rádi děti v reklamách?

Ano, děti jsou v reklamách roztomilé. 8
Ne, je to citové vydírání. 48
Je mi to jedno. 13

Nevinný kosmonaut s vlastním světem
Nároky jsou na děti někdy opravdu velké, zavděčí se málokteré. "Hledáme kluka 8 – 10 let. Mělo by na něm být něco zvláštního, má bohatý vnitřní život a fantazii, žije si ve svém vlastním světě, ale je sebevědomý, inteligentní, pozitivní, inteligentní, ale i nevinný... Musí umět hrát!!! Bude natáčet na lankách, předstírat stav beztíže," stojí v dalším inzerátu, kluk bude hrát kosmonauta v reklamě.

Malá modelka.

Nejde však jen o malé herce, děti se vyskytují i ve světě modelingu. Veřejnost to ale pobuřuje mnohem víc než děti v reklamách. "Oblečou je a namalují jako dospělé, vyfotí různé série fotek. Ta holka z toho ještě nemá rozum a rodiče z toho mají peníze. Teda, pokud je holce neukládají na knížku...," stojí například v diskuzi o dětském modelingu.

Dítě má být dítě
Když si do vyhledávače zadáte 'dětské modelky', mezi prvními fotkami se vám objeví holčičky s výrazným make-upem, vyčesanými vlasy, příčesky, francouzskou manikúrou, vybělenými zuby a křečovitým 'americkým úsměvem'. Vypadají spíše jako panenky.

Podle Markéty Rosákové z agentury MODIA AGENCY to tak běžně v dětském modelingu nechodí. "Líčení by mělo být přiměřené k věku dívky. Nic přeplácaného, měla by být přirozená. Pokud by někdo potřeboval vyzrálejší dívku, tak si vezme prostě starší. Dítě má znázorňovat dítě," řekla serveru Lidovky.cz Rosáková.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky