Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hodit si zavazadlo na záda? Nápad vznikl už v 19. století

Batoh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Batoh | foto: CLASP'PIN

Nápad hodit si těžký náklad přes záda, aby se lépe nesl, je zřejmě stejně starý jako samo lidstvo. A tak překvapí, že na vynález batohu se čekalo dlouhá tisíciletí, až do druhé poloviny 19. století.

V průběhu věků jistě existoval nespočet způsobů, jak si náklad naložit na záda, ale žádný se neblížil našemu dnešnímu batohu. První předpotopní verzi objevili archeologové spolu s více než 5000 let starou mumií Ötziho, u níž ležel toulec na šípy vyrobený z kůže, nošený pravděpodobně na zádech jako ruksak. V průběhu následujících tisíců let se objevovala další více či méně pohodlná řešení, z nichž mezi nejznámější jistě patří nůše – tedy v podstatě proutěný koš s popruhy. Ale pořád to nebyl náš ruksak.

Kdo přišel s prvním moderním batohem, není známo. Ví se pouze, že se rozšířil v 80. letech 19. století v Norsku. Měl jedinou velkou kapsu, vyráběl se z kůže a od všech nepodařených, stovky let starých předchůdců se lišil tím, že do něj byl zabudován dřevěný rám. Díky němu se váha nákladu lépe rozprostřela po celých zádech a ramena byla namáhána o mnoho méně.

I když se z historického pohledu jednalo o revoluční řešení, lidi zvyklé na nůše nepřesvědčilo. O to se postarala až první světová válka a armády, které v batohu objevily ideální zavazadlo pro dlouhé pochody na frontě. Například americká armáda vybavila své vojáky batohem M1910. V podstatě se jednalo o kus plátna, jímž se náklad obalil a pomocí popruhů přehodil přes ramena. Neměl žádné postranní kapsy, a pokud jste potřebovali sáhnout pro jedinou věc, museli jste jej rozbalit celý. Ale na pohodlí se v bojích zas tak nehledí.

Velký zlom přinesl roku 1938 horolezec Gerry Cunningham, jemuž na jeho výpravách žádný z dosavadních jednoduchých vynálezů nevyhovoval. Jedna velká kapsa, v níž se všechny velké i drobné pomůcky na výpravách smíchají, se čím dál víc ukazovala jako nepraktická. Takže vzal plátno a matčin šicí stroj a vyrobil si vlastní se dvěma kapsami na zip. Popularity se však dočkal až po druhé světové válce, kdy se na trhu objevilo dost levného materiálu, který už armády nepotřebovaly: přezky, popruhy, látky na výrobu padáků... Výrobci měli najednou k ruce nové, lehké a odolné materiály, díky nimž byly ruksaky pohodlnější a praktičtější. A lidé už batohy nesundali.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!