Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Homosexuálové uzavírali první svatby

Magazín

  12:03
Kladno - V kladenské obřadní síni dnes dopoledne homosexuální pár z Prahy uzavřel jako první v Středočeském kraji registrované partnerství. Umožnil mu to zákon, který právě dnes vstoupil v platnost.

Spojeni i zákonem foto: Hynek GlosLidové noviny

Celý obřad se příliš nelišil od běžné svatby. Nechyběla při něm hudba, výměna prstýnků, přípitek ani gratulace desítek hostů z řad známých a příbuzných.

Devětatřicetiletý Pavel Sýkora a třiapadesátiletý Miloslav Sejkora si řekli své ano v přítomnosti asi 70 lidí a v drtivé palbě blesků fotoaparátů přítomných novinářů. Oddávající členka zastupitelstva Lenka Vrchlavská popřála oběma partnerům, aby žili nově a odvážně a nenechali se nikým odradit ani zastrašit.

Sýkora vzápětí novinářům prozradil, že se se svým partnerem znají pět let a z toho čtyři roky spolu žijí. Chystají i krátkou svatební cestu, zřejmě do Karibiku. Oba partneři žijí a pracují v Praze, oba v Evropském centru stomatologie, Sýkora v marketingu a Sejkora jako lékař.

Coming out až ve 32 letech
Podle Sýkory je pražská společnost k homosexuální menšině hodně toleratní. Neočekává proto, že by po dnešním obřadu se změnil názor okolí na jeho osobu a jeho vztah. Tvrdí, že žije každodenní život a neangažuje se v žádných homosexuálních aktivitách.

"Nesetkávám se s těmi extrémními póly toho spektra nějakých ataků, útoků nebo netolerance. Ale myslím si, že náš obřad dodá odvahu ostatním lidem, obzvlášť třeba na menších městech nebo vesnicích, vystoupit z anonymity a říct, že jsou opravdu takoví a chtějí žít plnohodnotný život," řekl.

Sám svému nejbližšímu okolí prozradil svoji sexuální orientaci až v 32 letech. Řekl, že kvalita jeho života se potom výrazně zvýšila, protože už nemusil před svým okolím nic skrývat a žít dvojí život.

Sýkora byl dosud svobodný, jeho partner má za sebou již tradiční manželství a dvě dcery. Žil 22 let v Německu a před deseti lety se vrátil do Čech.

Na pár dní z Pražana Středočechem
Oba partneři původně plánovali obřad v Praze, kde jim však podle Sýkory nevyšli vstříc v termínu. Sýkora proto musel narychlo změnit bydliště do Středočeského kraje, aby mohli absolvovat obřad v Kladně a v pondělí se zase přehlásí do Prahy.

Homosexuálové ze středních Čech mohou uzavřít registrované partnerství pouze v Kladně, které je jedním ze 14 míst v republice, kde sídlí příslušný úřad. Registrace se uskuteční zdarma v prostorách kladenské matriky. V případě zájmu klientů o jiné prostory na území města či úřadu, bude poplatek za registraci stejný jako za svatební obřady.

Kladenský magistrát dosud obdržel 15 žádostí o registrované partnerství, dalších pět párů se na tuto možnost informovalo. Jeden ze středočeských obřadů mimo Kladno se uskuteční například v pondělí odpoledne, kdy na hradě Karlštejn na Berounsku uzavřou registrované partnerství zpěvák Pavel Vítek a hudební producent Janis Sidovský.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...