1. července 2006 12:03 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Homosexuálové uzavírali první svatby

Spojeni i zákonem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spojeni i zákonem | foto: Hynek GlosLidové noviny

Kladno  V kladenské obřadní síni dnes dopoledne homosexuální pár z Prahy uzavřel jako první v Středočeském kraji registrované partnerství. Umožnil mu to zákon, který právě dnes vstoupil v platnost.

Celý obřad se příliš nelišil od běžné svatby. Nechyběla při něm hudba, výměna prstýnků, přípitek ani gratulace desítek hostů z řad známých a příbuzných.

Devětatřicetiletý Pavel Sýkora a třiapadesátiletý Miloslav Sejkora si řekli své ano v přítomnosti asi 70 lidí a v drtivé palbě blesků fotoaparátů přítomných novinářů. Oddávající členka zastupitelstva Lenka Vrchlavská popřála oběma partnerům, aby žili nově a odvážně a nenechali se nikým odradit ani zastrašit.

Sýkora vzápětí novinářům prozradil, že se se svým partnerem znají pět let a z toho čtyři roky spolu žijí. Chystají i krátkou svatební cestu, zřejmě do Karibiku. Oba partneři žijí a pracují v Praze, oba v Evropském centru stomatologie, Sýkora v marketingu a Sejkora jako lékař.

Coming out až ve 32 letech
Podle Sýkory je pražská společnost k homosexuální menšině hodně toleratní. Neočekává proto, že by po dnešním obřadu se změnil názor okolí na jeho osobu a jeho vztah. Tvrdí, že žije každodenní život a neangažuje se v žádných homosexuálních aktivitách.

"Nesetkávám se s těmi extrémními póly toho spektra nějakých ataků, útoků nebo netolerance. Ale myslím si, že náš obřad dodá odvahu ostatním lidem, obzvlášť třeba na menších městech nebo vesnicích, vystoupit z anonymity a říct, že jsou opravdu takoví a chtějí žít plnohodnotný život," řekl.

Sám svému nejbližšímu okolí prozradil svoji sexuální orientaci až v 32 letech. Řekl, že kvalita jeho života se potom výrazně zvýšila, protože už nemusil před svým okolím nic skrývat a žít dvojí život.

Sýkora byl dosud svobodný, jeho partner má za sebou již tradiční manželství a dvě dcery. Žil 22 let v Německu a před deseti lety se vrátil do Čech.

Na pár dní z Pražana Středočechem
Oba partneři původně plánovali obřad v Praze, kde jim však podle Sýkory nevyšli vstříc v termínu. Sýkora proto musel narychlo změnit bydliště do Středočeského kraje, aby mohli absolvovat obřad v Kladně a v pondělí se zase přehlásí do Prahy.

Homosexuálové ze středních Čech mohou uzavřít registrované partnerství pouze v Kladně, které je jedním ze 14 míst v republice, kde sídlí příslušný úřad. Registrace se uskuteční zdarma v prostorách kladenské matriky. V případě zájmu klientů o jiné prostory na území města či úřadu, bude poplatek za registraci stejný jako za svatební obřady.

Kladenský magistrát dosud obdržel 15 žádostí o registrované partnerství, dalších pět párů se na tuto možnost informovalo. Jeden ze středočeských obřadů mimo Kladno se uskuteční například v pondělí odpoledne, kdy na hradě Karlštejn na Berounsku uzavřou registrované partnerství zpěvák Pavel Vítek a hudební producent Janis Sidovský.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.