Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neobvyklá turistická atrakce. Hostel láká návštěvníky na poslední cheesburger prodaný na Islandu

Magazín

  5:00
Reykjavík - Neobvyklou turistickou atrakci mají v hostelu Snotra House v jižní části Islandu. Ve skleněné vitríně tu vystavují údajně poslední cheesburger, který se na ostrově prodal. Plátek masa se sýrem mezi dvěma houskami a porci hranolek si v roce 2009 koupil Hjörtur Smárason krátce před uzavřením poslední restaurace s rychlým občerstvením řetězce McDonald’s na Islandu. Rozhodl se si jej schovat, protože byl zvědavý, co je pravdy na legendách o tom, že se jídlo z McDonaldu jen tak nezkazí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Snotra House

Po deseti letech vypadají cheesburger a hranolky stále dobře. Přesvědčit se o tom mohou zájemci z celého světa. Kromě návštěvy hostelu mohou postupnou zkázu jídla z fastfoodu sledovat také živě na internetu. Denně této možnosti využije podle majitele hostelu 400 000 lidí.

Vězeňské násilí, drogové delikty a přeplněnost. Newyorská radnice zruší vězení na Rikers Islandu

Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald’s opustil po šestnácti letech působení Island v roce 2009 kvůli celosvětové hospodářské krizi, která tvrdě postihla i tento ostrov na pomezí Atlantského a Severního ledového oceánu. Na konci října 2009, krátce před uzavřením posledních tří poboček restaurace, si Hjörtur Smárason koupil cheesburger a hranolky a umístil je pod skleněný zvon. Vše uschoval ve své garáži a čekal.

„Slyšel jsem o tom, že se jídlo z McDonaldu nikdy nezkazí, tak jsem prostě chtěl sám zkusit, jestli je to pravda, nebo ne,“ řekl Smárason v roce 2012, kdy bylo jídlo z fastfoodu vystaveno v Islandském národním muzeu. „Rozhodl jsem se ho koupit kvůli jeho historické hodnotě,“ dodal v rozhovoru s agenturou AFP nyní, deset let od nákupu, který ho nejen na Islandu proslavil.

Na Islandu zemřel 44letý český turista, cestoval sám na kole po odlehlé vnitrozemské silnici

Po zastávkách v Smárasonově garáži, Islandském národním muzeu a hotelu v Reykjavíku je nyní „poslední cheesburger z McDonaldu prodaný na Islandu“ k vidění v hostelu v jihoislandské vesničce Thykkvibaer. Kromě popisku je u něj také výzva, aby si s ním zájemci udělali selfie.

„Přijíždějí lidé z celého světa, hlavně v létě, aby si s hamburgerem udělali fotku,“ řekl AFP Sigurdur Gylfason, majitel hostelu Snotra House.

K odolnosti svého jídla se už v roce 2013 vyjádřil také americký řetězec rychlého občerstvení. Podle něj je k tomu, aby se rozložilo, třeba splnit „určité podmínky“, především dosáhnout určité vlhkosti. Když Smárason umístil jídlo pod skleněný zvon, zamezil přístupu vlhkosti, a bakterie a plísně se tak nemohly množit. „Bez vlhkosti jídlo zkrátka vyschne,“ potvrdil v rozhovoru s AFP vědec z potravinářské fakulty Islandské univerzity Björn Adalbjörnsson.

Na Islandu odhalí pamětní desku prvnímu ledovci, který roztál

V současnosti se společnost McDonald’s nechystá na Island vrátit, hostel Snotra House se tak nemusí bát, že by Smárasonův artefakt přišel o titul posledního prodaného cheesburgeru z McDonaldu na Islandu.

Autor:

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...