Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN

Diskuse k článku

Houba za milion

Největší letošní lanýž, který váží 1,05 kilogramů, má již nejméně tři zájemce. Ti jsou za něj ochotni zaplatit až 35 tisíc eur, tedy zhruba 875 tisíc korun. Houba byla nalezena v jihoitalském kraji Molisse. Informovala agentura ANSA.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Horst 17.11.2008 13:23

Úžasná investice

No nekup tu houbu když je tak dobrá.

bloodyvalentine 23.11.2008 17:35

Re: Úžasná investice

je aspoň halucinogenní?

vyhledávačem 16.11.2008 13:27

Pokusy s pěstováním lanýžů v Čechách

byly, výsledky ne. Současná světová produkce je 60 – 100 t za rok.

http://www.houbar.cz/default.aspx?show=1&text=215

http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/288578-lanyze

http://jaruna7.bloguje.cz/534560-lanyz-cerny-perigordsky-take-cernovytrusny-ci-cerny-perinodsky-tuber-melanosporum-lanyz-bily-cili-piemontsky-tuber-magnatum-rece.php

...: "Lanýž bílý má hlavní naleziště na Albě v Itálii; na další druhy lanýžů je třeba upozornit, jsou neprávem opomíjené: lanýž jarní (Tuber aestivum) z Anglie a lanýž zimní (Tuber brumale). Ke své existenci vytváří nezbytnou mykorrhizu s duby, lískami a borovicemi. Z dalších podmínek je nutné zdůraznit vápenitý podklad, matečnou horninou musí být vápenitý sediment. Lanýž je velmi náročný na klima s mírnou zimou a suchým létem. V přírodě se naleziště lanýžů prozradí přítomností lanýžových mušek, které létají v blízkosti lokalit s lanýži pro jejich pronikavou vůní. Letní lanýže rostou mnohem častěji a hojněji, než předpokládají. Problém je jejich vyhledávání, poněvadž rostou pod povrchem půdy. Srnčí zvěř a veverky jsou mistři objevů lanýžů. V roce 1994 uvedl německý Stern č.30, že byla objevena metoda pěstování lanýžů, a to německým mykologem a pracovníkem univerzity v Hannoveru Dr.A.Kanaqem, který svůj objev utajil tak, že dokonce vymazal veškeré údaje ze svého počítače a zničil všechny poznámky. Podařilo se mu údajně vypěstovat na dvouletých semenáčcích dubu ve sklepních místnostech 18 ks lanýžů o velikosti vlašského ořechu. Terénní pokus pak vyprodukoval na 28 doubcích výnos 4 kg plodnic. "

* 16.11.2008 13:42

Re: Pokusy s pěstováním lanýžů v Čechách

V našich podmínkách byl sice učiněn pokus s pěstováním teplomilného lanýže perigodského (L. černý - Tuber melanosporum), kolem kořenů dovezených dubů se však rozrostlo pouze podhoubí, ale plodnice se nevytvořily.

* 16.11.2008 14:04

Re: Pokusy s pěstováním lanýžů v Čechách

http://sumavak.bloguje.cz/524546-traktat-o-houbickach.php

"Pokud vřecka dozrají, svým tlakem protrhnou a peridium rozšíří se do okolí. Z vřecek se vyvinou vlákénka podhoubí (mycelium), která, pokud mají štěstí, infikují nebo lépe řečeno kolonizují vlasové kořínky hostitelských rostlin. V případě rodu Tuberales jsou to především duby, habry a keře lískového ořechu. Podhoubí však vlasové kořínky nepoškodí, ale proroste a vytvoří na nich tzv. mykorrhyza. Tyto soudečkové útvary si žijí se svými hostili vcelku spokojeně. Podhoubí, díky této symbióze, získává potřebné cukry, které strom tvoří fotosyntézou. Na druhé straně houba zase zásobuje strom důležitými minerálními látkami, jako například jsou soli fosforu. Soli zlepšují vodní režim hostitele. Díky nim mohou stromy a keře lépe prosperovat na zásaditých vápenitých půdách.

Pokud se nic nového nestane, situace je stabilní, přežívají podhoubí lanýže jako mykorrhyza, (takové jakoby nateklé konce kořínků). Nemjí tendenci se rozmnožovat, což znamená, že nemají v úmyslu vytvořit plodnici, tedy chutné sousto, a tím méně zisk. Tehdy nastává chvíle pro brutální zásah. Je nutné poranit hostitele. Nejideálnější období k tomuto činu je jaro. Většinou se drasticky řežou větve. Stresovanému stromu začnou odumírat vlasové kořínky. Tento stav signalizuje podhoubí, že by se mělo postarat o předání genetické informace a začít vytvářet plodnici. Přesněji řečeno ­ neočekávaná brutalita a síla stresu startuje biologický cyklus houby."

* 16.11.2008 14:13

Re: Pokusy s pěstováním lanýžů v Čechách

"Potřebuje ke svému zdárnému vývoji půdu, a to ne ledajakou. Musí být slabě vápenitá, vodu propustná, ale ne příliš, bohatá na humus a částečně písčitá s obsahem oxidu vápenatého, potaše a fosforu. Navíc se musí nalézat mezi 40 až 47 rovnoběžkou severní polokoule. Kvalitní lanýže jsou náročné na klimatické podmínky. Například zimní teploty by se měly pohybovat kolem ­7°C a denní naopak vystoupit na 10 až 14oC. Na jaře by se mělo střídat vlhké a horké počasí, v létě by mělo být výrazně horké a suché s občasnými bouřkami a na podzim velmi lehce vlhké. Zimní teploty pod ­15oC jsou nebezpečné, pod ­20oC smrtící."

Sangrail 15.11.2008 20:17

Další omyl: odrůd je víc než dvě

Základní odrůdy jsou tři: bílý, černý zimní a černý letní lanýž. V článku se mluví o bílém a o černém letním (který je asi desetkrát levnější, ne mnohonásobně). Černé zimní lanýže jsou téměř stejně vzácné jako bílé. Bílé rostou až metr pod zemí, černé do 30 cm, někdy dokonce i na povrchu.

Další příklad novinářské práce s jazykem: "Díky jejich vysoce vyvinutému čichu jsou pro tuto práci ideální." Správně by mělo být "díky SVÉMU", myslí se díky SVÉMU VLASTNÍMU čichu - těžko budou psi a prasata vhodná pro sběr lanýžů díky čichu někoho jiného...

Sangrail 15.11.2008 20:07

Dobrý novinář se pozná i podle pravopisu

Molise, nikoli Molisse... Vždyť to stačí jen zadat do googlu! Je to taková námaha? Ono nejde jen o jedno "s", jde i o to, že vyslovené "molíííííze" je něco úplně jiného než vyslovené "molissssse". A hlavně jde o přístup k faktům. Jak věřit novináři, který je liknavý dokonce i v pravopise?

Bob 14.11.2008 23:42

co na tom mají ?

nedá se to žrát ... jedíně společně s lysohlávkou

no toto 15.11.2008 1:10

Re: co na tom mají ?

Totéž, co samice prasat, používané k vyhledávání. Uvádí je to do stavu sexuálního vzrušení, jak bylo uvedeno.

Trm 14.11.2008 5:17

prdlajs, diamant kuchyne je tetrivek po uhersku

(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)

Daniela 13.11.2008 12:46

1!

Nějak mi uniklo, jakým způsobem se výtrusy lanýžů šíří. A ještě, jak se pěstuje lanýž v laboratoři.

s.marie 18.11.2008 4:45

Re: 1!

Lanyz neme zadnou vyzivnou hodnotu. Kupuji jej lide, kteri nevi co s penezi.

Meli zkusit komunismus, kdy nebylo malem mleko pro deti.

Daniela 19.11.2008 2:57

Re: 1!

Ohledně lanýžů a peněz, před dvěma sty lety byly lanýže levnější, než rajčata.

Jejich tehdejší produkce byla přibližně stokrát vyšší, než dnes. Je to svého druhu zdravotně nezávadná tradice. Poptávka i za zmiňovaných cen indikuje ekonomický potenciál tohoto oboru. Přeloženo, dají se tu za určitých podmínek vydělat slušné peníze. Potíž s lanýži vězí v tom, že (podle některých zdrojů na internetu) se pořádně neví, jak přimět mycelium k tvorbě plodnic.

Co se týče mléka, je zvláštní, že dnes a v EU sušené není k sehnání. Tahle forma buzerace mi dost vadí. Namixovat z něj trvanlivé mléko umím taky. Místo toho zbytečně tahám ze supermarketu vodu a papírové pixly. Asi v EU sušit mléko neumějí.


Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...