Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Houby rostou. Do poradny přinesli členové 80 druhů hub, říká mykolog

Houby (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Houby (Ilustrační foto) | foto: MAFRA - Anna VavríkováČeská pozice

PRAHA Počasí na začátku června potěšilo především houbaře. Houby začínají růst skoro všude, i na Šumavě, kde obvykle rostou až později. „Houby na začátku června? To není nic neobvyklého, především, když jim počasí přeje. Dostatek srážek a teplé dny jsou ideální rovnicí,“ říká Libor Tmej z Mykologického spolku.

Lidovky.cz: Houbařská sezona začala a houbaři hlásí úlovky i na Šumavě. není to v černu poměrně neobvyklé?
Houby rostou prakticky všude, nejenom na Šumavě, ale máte pravdu, že je to poměrně neobvyklé. Nicméně počasí houbám přeje. Pořádáme v Chocni pravidelné poradny a na té poslední tento týden přinesli naši členové 80 druhů hub. Ne všechny jsou samozřejmě jedlé, ale jsou to ty, které aktuálně najdeme v lese.

Lidovky.cz: A jaké druhy teď rostou nejvíce?
Z klasických bílých hřibů je to hřib dubový, z modrých hřibů pak hřib kovář a koloděj, celá řada klouzků. Nacházíme také velké množství žampionů a rostou též holubinky, jmenoval bych z těch jedlých holubinku namodralou a bukovku. Už také roste naše nejchutnější houba muchomůrka růžovka neboli masák. Dlouho rostly také jarní houby - především čirůvky a májovky, které se dají vzácně najít ještě teď. Myslím, že sezona nám začala pěkně a místy je moc hezky zalito, takže houbaři mohou být velmi spokojení.

Lidovky.cz: Můžete na začátku sezony říct, že bude úspěšná a houby porostou, nebo je to vždy nejisté?
Loňský rok byl naprosto katastrofický, takový nepamatuji. Houby nerostli skoro nikde. Je to dáno vždy počasím a loni prakticky nezapršelo a byly dlouho dobu vedra. Sezona se ale nikdy nedá predikovat dopředu právě kvůli tomu, že je závislá na počasí. To se může zlomit. Nemusí pršet dva měsíce a houby neporostou.

Houby z českých lesů.

Lidovky.cz: Je běžné, že houby rostou už na začátku června?
Je to obvyklé. Když je takhle pěkné počasí, které houbám přeje, není to nic zvláštního. Je to takzvaná první červnová vlna, kdy rostou holubinky a začínají růst hřiby, přidají se klouzci, kozáci a křemenáče. Pak bývá taková menší přestávka během prázdnin, to je dáno tím, že jsou sušší měsíce a pak nastupují zářijové houby a pak až do prvních mrazíků. Jsou houby, které rostou na začátku sezony a v září už je najdete jen vzácně či vůbec ne.

Lidovky.cz: Teď už rostou i hřiby hnědé (suchohřiby). Je to obvyklé na začátku června či nikoli?
Máte pravdu, hnědé hřiby jsou letní, ale hlavně podzimní houby. V tuto dobu de najde víceméně vzácně, ale také se asi nesbírají na koše, jejich období a hlavní vlna teprve přijde. Houbám prostě počasí, které je právě teď svědčí.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...