8. června 2016 13:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Houby rostou. Do poradny přinesli členové 80 druhů hub, říká mykolog

Houby (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Houby (Ilustrační foto) | foto: MAFRA - Anna VavríkováČeská pozice

PRAHA Počasí na začátku června potěšilo především houbaře. Houby začínají růst skoro všude, i na Šumavě, kde obvykle rostou až později. „Houby na začátku června? To není nic neobvyklého, především, když jim počasí přeje. Dostatek srážek a teplé dny jsou ideální rovnicí,“ říká Libor Tmej z Mykologického spolku.

Lidovky.cz: Houbařská sezona začala a houbaři hlásí úlovky i na Šumavě. není to v černu poměrně neobvyklé?
Houby rostou prakticky všude, nejenom na Šumavě, ale máte pravdu, že je to poměrně neobvyklé. Nicméně počasí houbám přeje. Pořádáme v Chocni pravidelné poradny a na té poslední tento týden přinesli naši členové 80 druhů hub. Ne všechny jsou samozřejmě jedlé, ale jsou to ty, které aktuálně najdeme v lese.

Lidovky.cz: A jaké druhy teď rostou nejvíce?
Z klasických bílých hřibů je to hřib dubový, z modrých hřibů pak hřib kovář a koloděj, celá řada klouzků. Nacházíme také velké množství žampionů a rostou též holubinky, jmenoval bych z těch jedlých holubinku namodralou a bukovku. Už také roste naše nejchutnější houba muchomůrka růžovka neboli masák. Dlouho rostly také jarní houby - především čirůvky a májovky, které se dají vzácně najít ještě teď. Myslím, že sezona nám začala pěkně a místy je moc hezky zalito, takže houbaři mohou být velmi spokojení.

Lidovky.cz: Můžete na začátku sezony říct, že bude úspěšná a houby porostou, nebo je to vždy nejisté?
Loňský rok byl naprosto katastrofický, takový nepamatuji. Houby nerostli skoro nikde. Je to dáno vždy počasím a loni prakticky nezapršelo a byly dlouho dobu vedra. Sezona se ale nikdy nedá predikovat dopředu právě kvůli tomu, že je závislá na počasí. To se může zlomit. Nemusí pršet dva měsíce a houby neporostou.

Kvůli náporu houbařů je v lesech spousta malých hub. Jen co totiž některá vyroste, hned ji nějaký houbař urhne. Pořádné hřiby jsou většinou chytře schované.

Lidovky.cz: Je běžné, že houby rostou už na začátku června?
Je to obvyklé. Když je takhle pěkné počasí, které houbám přeje, není to nic zvláštního. Je to takzvaná první červnová vlna, kdy rostou holubinky a začínají růst hřiby, přidají se klouzci, kozáci a křemenáče. Pak bývá taková menší přestávka během prázdnin, to je dáno tím, že jsou sušší měsíce a pak nastupují zářijové houby a pak až do prvních mrazíků. Jsou houby, které rostou na začátku sezony a v září už je najdete jen vzácně či vůbec ne.

Lidovky.cz: Teď už rostou i hřiby hnědé (suchohřiby). Je to obvyklé na začátku června či nikoli?
Máte pravdu, hnědé hřiby jsou letní, ale hlavně podzimní houby. V tuto dobu de najde víceméně vzácně, ale také se asi nesbírají na koše, jejich období a hlavní vlna teprve přijde. Houbám prostě počasí, které je právě teď svědčí.

apeAlena Pecháčková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!