26. září 2013 12:05 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Houby stále rostou, letní druhy už ale končí

Hřib dubový (uprostřed) a hřiby hnědé, zvané též suchohřiby v lese poblíž Svatého Kopečku u Olomouce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřib dubový (uprostřed) a hřiby hnědé, zvané též suchohřiby v lese poblíž Svatého Kopečku u Olomouce. | foto: ČTK

PRAHA Houby zatím stále rostou, i když jich není tolik jako před deseti dny. Z dobrých jedlých druhů mohou lidé sbírat například pravé hřiby, vedle toho se začínají objevovat lišky a václavky.

Naopak končí typicky letní houby jako například muchomůrky růžovky, řekl Jan Borovička z České mykologické společnosti. "V září nás zaplavila růstová vlna hub, která ještě pokračuje, i když je už v útlumu. Pokud bude dost vlády, lze předpokládat, že růst bude pokračovat a možná se dočkáme další vlny," uvedl mykolog.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle něj také záleží na lokalitě, někde je hub více, někde méně. Kdo tedy hledá, houby najde. Na pařezech a kořenech ve smrčinách se už začaly objevovat václavky a podle Borovičky to vypadá, že vlna těchto hub bude letos opravdu na Václava, jehož svátek připadá na sobotu.

Mírně jedovaté václavky

Václavky jsou výborné pro naložení do octa, uvedl mykolog a současně upozornil, že za syrova jsou mírně jedovaté, proto je nutné, aby prošly minimálně dvacetiminutovým tepelným zpracováním.

Z jedovatých druhů mohou lidé stále najít v lesích muchomůrku tygrovanou. Protože ale pomalu končí růst oblíbených masáků, tedy muchomůrek růžovek, mohlo by podle Borovičky ubýt záměn těchto hub. Nejjedovatější houba muchomůrka zelená by už moc růst neměla. Začíná ale sezona pavučinců, mezi nimiž jsou i jedovaté druhy, dodal mykolog.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz