27. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Houby stále rostou. Mrazy by je zastavit neměly, tvrdí mykologové

Houbaření - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Houbaření - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

V českých lesích či na loukách roste stále mnoho druhů hub. Ani víkendové mrazy by něměly houbařskou sezonu přerušit. Pokud nebudou trvat delší dobu, houby porostou dál. Za dobrých podmínek by dokonce mohli lidé podle mykologů houbařit i v lednu.

Už po několik týdnů roste hub velmi mnoho. I nyní lze najít jak obvyklé podzimní druhy hub, tak ještě i některé letní druhy. "Poměr se už ale obrací ve prospěch podzimních hub. Roste tedy hodně čirůvek a strmělek," řekl předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. Vyskytují se již i hlívy nebo také šťavnatky. Pořád se objevují také hřibovité houby. "Je jich už méně, ale stále se dá najít třeba dost klouzků," doplnil předseda mykologické společnosti.

Se zpožděním podle něj v tuto chvíli přišel vrchol růstu václavek. "V uplynulých dnech jich bylo k nalezení hodně na všech možných místech. Jsou to hlavně václavky smrkové, ale i další příbuzné druhy," dodal.

Letos se prý mimořádně daří ryzcům pravým. "Jsou to nejvyhledávanější druhy ryzců, kterým může konkurovat jen ryzec syrovinka, který je ale vzácnější," uvedl Landa.

Další jedlou houbou, která se nyní často objevuje, je bedla červenající. To může být ovšem problém, protože tato houba má jedovaté poddruhy. Mezi nimi také bedlu červenající českou, po jejímž požití byla v Česku zaznamenána i úmrtí. Lidem proto odborníci z České mykologické společnosti pomáhají přinesené bedly rozlišit na jedlé a jedovaté.

Z jedovatých druhů rostou v tomto období také pavučince. Mezi nimi jsou rovněž jedlé druhy, dají se ovšem podle Landy jen dost těžko rozlišit. Odborníci proto sběr pavučinců amatérským houbařům nedoporučují.

Konce sezony se ještě houbaři obávat nemusí, uvedl Landa. O víkendu má sice teplota podle meteorologů klesnout v noci až na minus sedm stupňů Celsia, ale ani to zřejmě růst hub zcela neukončí. "I kdyby mrazy trvaly tři až čtyři dny, růst se pozastaví, ale během listopadu se zase může normálně obnovit. Někdy rostou houby až do ledna," řekl. "Výhled je tedy zatím optimistický. Pestrost druhů rostoucích hub se však bude samozřejmě postupně snižovat," dodal.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.