15. dubna 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Houby už začínají růst, je jich ale výrazně méně

Houbaření - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Houbaření - ilustrační foto | foto: ČTK

Jarní houby podle mykologů letos nezačaly růst později než loni, je jich ale výrazně méně. ČTK to dnes řekl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. Ve Středočeském kraji je houbaři najdou v Polabí a na území Českého krasu.

První druhy jarních hub jako kačenky, smrže, ucháče a destice začaly růst už na začátku dubna, jeho polovina je pro ně typická.

Hub je ale podle Landy zatím málo. "U jarních hub záleží na tom, kolik se od začátku roku nashromáždilo tepla, aby mohly houby růst. To nevypadá nijak nepříznivě. Teplo bylo," řekl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

Domnívá se, že za malé množství hub může nedostatek vláhy. Proto málo rostly smrže. Nyní se už podmínky vylepšily a mykologové předpokládají, že by houby mohly začít růst více.

Houbaření.

Pozor na závojenku jarní
Už se také objevila jedovatá závojenka jarní, před kterou odborníci varují. "Je to jedna z prvních hub, na kterou upozorňujeme. Lidé se jí poměrně vyhýbají," uvedl Landa. Houba roste i mimo les. "Je to lupenatá houba. Je možné, že kdo lupenaté houby nezná a přesto je sbírá, tak ji může zaměnit s čímkoli," doplnil Landa.

Středočeský kraj má, co se hub týče, výhodu v poloze a teplotních podmínkách. V případě Českého krasu navíc houby rostou na vápenci, což podle Landy nemá ve Středočeském kraji obdoby. Houby se dají nyní najít vedle také v Polabí. Houbaři tam mohou objevit zejména kačenky a smrže. Ve středočeských nížinách budou růst velmi sporadicky.

Hřibovité houby se začnou ve středních Čechách objevovat nejdříve v květnu. Jejich nástup by neměly ohrozit ani případné mrazíky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz