Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Houdini unikne z hrobu

Magazín

  12:40
NEW YORK - Henry Houdini, americká celebrita maďarského původu, založil svůj věhlas na tom, že se dokázal dostat z pout, svěrací kazajky i ze zamčeného kufru. Ani tento mistr útěků však nedokázal uniknout své vlastní smrti.

Henry Houdini foto: Reprofoto

Zemřel roku 1926 v detroitské nemocnici, a to, jak bývá často zdůrazňováno, v den „duchařského“ svátku Halloween. V jeho úmrtním listu stojí, že příčinou skonu byl zánět pobřišnice, který u slavného kouzelníka nastal v důsledku protržení slepého střeva. Houdiniho prasynovec nicméně věří, že eskamotér mohl být otráven arzenikem. Chce proto předkovy ostatky exhumovat.

Iluzionistovy ostatky mají zkoumat renomovaní soudní patologové v čele s Michaelem Badenem, který v minulosti přešetřoval smrt prezidenta Kennedyho nebo Martina Luthera Kinga mladšího. Baden upozorňuje, že v Houdiniho úmrtním listu je několik nesrovnalostí. Například se tu píše, že kouzelník měl slepé střevo nalevo místo napravo a že zánět apendixu způsobila rána pěstí do břicha.

Válka se Spiritualisty
Názor, že kouzelník zemřel na otravu, obhajují spisovatelé William Kalush a Larry Sloman v biografii Tajemný život Houdiniho. Naznačují, že nejpravděpodobnějším vrahem mohl být některý člen skupiny Spiritualistů. Toto sdružení, jehož oddaným členem byl i sir Arthur Conan Doyle, duchovní otec detektiva Sherlocka Holmese, totiž nemohlo přijít Houdinimu na jméno. Eskamotér zasvětil poslední roky svého života boji proti falešným spiritistickým médiím a podvodným psychotronikům, kteří klamali světovou veřejnost.

Stal se dokonce členem odborné vědecké komise, jež posměšně nabízela lákavou finanční odměnu těm médiím, která úspěšně předvedou své nadpřirozené schopnosti. Při svých vystoupeních zdůrazňoval, že nevyužívá žádnou pomoc duchů ze záhrobí a že z uzavřených prostor uniká jednoduše tak, že se „odhmotňuje“.

Doyle byl ovšem pevně přesvědčený, že Houdini - syn rabína - je ve skutečnosti utajené spiritualistické médium, které používá svou zvláštní moc nejen k jevištním trikům, ale také k tomu, aby blokovalo síly ostatních médií. Podle CNN se z mužů stali zapřísáhlí nepřátelé a spisovatel poslal kouzelníkovi dopis, který si stylem v ničem nezadal se zlovolností profesora Moriartyho, Doylovy záporné literární postavy: „Po dávkách dostaneš to, co si zasloužíš. Myslím, že den velkého zúčtování se blíží.“ Houdini zemřel dva roky po obdržení listu. Bylo mu třiapadesát let.

Autoři biografie připomínají, že spiritualistické podsvětí se nepohodlných lidí často zbavovalo jedem. Ačkoliv Houdini bral stupňující se výhrůžky Spiritualistů vážně, přesto cestoval ze štace na štaci bez doprovodu a tělesných strážců - jedinou společnost mu často dělala jen jeho žena Bess. „Pokud se někdo rozhodl kouzelníka otrávit, nebyl to obtížný úkol,“ stojí v knize.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat