Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hra na mrtvého je přijde draho: on zaplatí jednu libru, ona půl milionu

Magazín

  17:16
LONDÝN - Britský pár, který byl loni v létě odsouzen za pojistný podvod, musí podle výnosu soudu v severoanglickém Leedsu zaplatit pokutu ve výši téměř 592.000 liber (téměř 18 milionu Kč).
Britské libry.

Britské libry. foto: Shutterstock

Johnu Darwinovi, který se vydával za mrtvého po nehodě za jízdy kajakem, a jeho manželce Anne, která o tom věděla a podílela se na inkasování jeho životní pojistky, vyměřil loni soud v Middlesbrough trest více než šesti let vězení.

Podle dnešního rozhodnutí soudu v Leedsu má Anne Darwinová zaplatit téměř 592.000 liber, zatímco její manžel, který nemá žádný příjem, zaplatí symbolickou částku ve výši jedné libry. Pokud nezaplatí, hrozí jim po odpykání prvního trestu další odnětí svobody na dobu tří let. Většina z této částky připadne poškozeným, tedy pojišťovnám. Manželé získali pojistným podvodem na 250.000 liber (asi 7,6 milionu korun).

John Darwin v březnu 2002 při vyjížďce na moři v kajaku na pláži v Seaton Carew na severovýchodě Anglie údajně zmizel a byl prohlášen za mrtvého. Po pěti letech se však objevil v Londýně na policejní stanici a tvrdil, že trpí ztrátou paměti. Ukázalo se, že celou dobu žil tajně s manželkou v jejich londýnském domě a poté v Panamě.

Autor: