Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hrajeme divadlo, které baví i pomáhá

I zábava může být užitečná. Paleťáci v akci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I zábava může být užitečná. Paleťáci v akci. | foto: paletaci.cz

Divadlo se dá trénovat jako na hokeji. S píšťalkou a rozhodčím. Tým mladých z Pardubic trénuje divadelní improvizaci, kdy aktéři neví, co bude za minutu. Podstatný je momentální nápad. Mají pravidelná představení, stálé publikum a řekli si: co takhle pomoci někomu v nesnázích? Na benefičních akcích získávají finance pro basketbalisty – vozíčkáře.

"Poprvé jsem o divadelní improvizaci slyšel od kamaráda. Herci mají vymezené téma i čas, který jim odpíská rozhodčí. Přišlo mi to tak bláznivé, že jsem se přidal k ostatním. Založili jsme tým Paleťáci a už dva roky jezdíme po různých štacích.“ vysvětluje dvaadvacetiletý Jan Vlasák.

Tým by mohl mít dobrý pocit už jen z toho, že během dvou let získali fanoušky nejen v Pardubicích, ale po celé republice. Napadlo je, že i zábava může být užitečná. Vloni Paleťáci uspořádali dobročinné představení na podporu nedonošených miminek pro nemocnici v Pardubicích, letos uvažovali o další benefiční akci.

Člen WBS týmu s ostatními diváky

Člen WBS týmu s ostatními diváky

"Člen našeho týmu hrál a pískal basketbal. Vyprávěl nám, že i vozíčkáři mají své družstvo. Hrají nejen rekreačně, ale jezdí taky na turnaje mimo Pardubice. Potíž je v tom, že pro basket potřebují speciálně upravené vozíky pro každého hráče. Na jejich nákup jim však chybí finance. Ještě donedávna jsem netušil, jak žijí handicapovaní sportovci a co všechno dokážou. Chtěli jsme podpořit a propagovat něco, co se týká našeho regionu. Všichni jsme se shodli na tom, že jim chceme pomoci a proto jsme se přihlásili do programu Think Big,“ vzpomíná Jan.

ČTĚTE TAKÉ:

Mladí divadelníci uspořádali tři benefiční představení a jeden koncert. V početném publiku samozřejmě nemohli chybět ti, kterým je pomoc určena. "Moc se jim naše vystoupení líbila, byli se na nás podívat nejen v Pardubicích, ale také v Opatovicích nad Labem. Jsem moc rád, že se nám podařilo udělat pro ně ještě víc, než jsme doufali. Na vstupném se vybralo dvacet tisíc, které družstvou použije na na nákup vozíku.

Z podpory Nadace O2 jsme zaplatili nejen pronájem sálů, ale také propagační brožurky pro vozíčkáře. Určitě se jim bude hodit, pro další prezentaci, třeba na turnajích“ vysvětluje Jan. Jak vypadá sportovní improvizace v praxi se brzy přesvědčí, pojedou na turnaj kamarádů basketbalistů.

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!