29. září 2008 9:37 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hrdina z „Nebeské lodi“

Čaj Čú-kang se jako první Číňan volně pohybuje vesmírem  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čaj Čú-kang se jako první Číňan volně pohybuje vesmírem | foto: ČTK

PEKING Po třídenní misi přistála včera zpět na Zemi čínská vesmírná loď Šen-čou-7 („Nebeská loď“). Všichni tři členové posádky a mezi nimi i první čínský kosmonaut, který kdy vystoupil do volného vesmíru, jsou podle čínské státní televize v pořádku, oznámila agentura Reuters.

Čínská televize ukázala, jak kabina s přistávacím padákem dosedla na zem nedaleko plánovaného místa přistání v severočínské autonomní oblasti – Vnitřním Mongolsku.
Čína přivítala své kosmonauty, jimž říká „tchajkonauti“, jako hrdiny. K místu jejich přistání okamžitě zamířili ve vozidle technici a pomohli jim vystoupit.

„Jsem tak hrdý na náš národ,“ prohlásil dvaačtyřicetiletý vojenský pilot Čaj Č’-kang, který nyní vstoupil do dějin jako první Číňan, který se pohyboval ve volném kosmickém prostoru. „Váš výstup do vesmíru byl naprostým úspěchem,“ ocenil jeho výkon čínský prezident a vrchní velitel čínských ozbrojených sil Chu Ťin-tchao.

Cílem programu je Měsíc
Sobotním výstupem astronauta Čaj Čú-kanga z lodi do volného prostoru se Čína po Spojených státech a bývalém Sovětském svazu stala třetí zemí světa, jejíž kosmonaut vystoupil do volného vesmíru. Šlo rovněž o třetí čínský let s lidskou posádkou. Jde o nejambicióznější čínský projekt od vyslání prvního kosmonauta do vesmíru v roce 2003.

Mise, která právě proběhla, je součástí programu, který má předvést vyspělost čínských technologií. Cílem celého programu je dopravit člověka na Měsíc, což by se mělo uskutečnit v roce 2022. Loni vypustila Čína automatickou sondu na oběžnou dráhu kolem Měsíce a v roce 2012 by tu chtěla realizovat přistání nepilotovaného stroje.

Národní hrdost jako záplata
Pro komunistický režim je dobývání vesmíru prostředkem, jak posílit svou legitimitu a také národní hrdost. V oficiálních médiích by úspěšné dobývání vesmíru mělo poněkud zmírnit dopady obrovského skandálu s kontaminovaným mlékem, který ještě více pošpinil pověst čínských výrobků ve světě.
ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?