20. ledna 2010 20:25 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hrošice z Černé Hory je po úniku při záplavách zpátky v ohradě

Hrošice je zpátky v ZOO | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrošice je zpátky v ZOO | foto: Reuters

PODGORICA Dvoutunová hroší dáma Nikica, která před devíti dny unikla ze zatopené zoologické zahrady na jihu Černé Hory, se dnes v klidu vrátila do svého příbytku, aniž někoho zranila. Vyplnila se tak předpověď vlastníka zahrady Dragana Pejoviče, který od začátku útěku tlustokožce věřil ve šťastný konec, až voda ze zaplavené zahrady opadne.

Přesně tak se nyní stalo. "Naše hrošice je mírumilovné, ochočené zvíře," tvrdil Pejović a dodal, že žije v jeho zoo devět let a nikdy s ní nebyly žádné problémy. Někteří lidé v obci ale tvrdili, že Nikica by měla být zastřelena, aby někoho nenapadla. Hroši jsou totiž obecně považováni za jedno z nejnebezpečnějších zvířat. Pejović dnes prohlásil, že je šťasten, že hrošice na svém nedobrovolném výletě nikomu neublížila.

Hrošice je zpátky v ZOO

Nikica upláchla ze zoologické zahrady, kterou po silných deštích zaplavila voda a zvedla její hladinu na úroveň ohrady. Jedenáctiletá hrošice pak snadno vyplavala ven z ohrady a vydala se do obce Plavnica u Skadarského jezera na jihu Černé Hory u hranice s Albánií.

Hroši mohou dosáhnout váhy až tři a půl tuny, jsou to býložravci, kteří denně spotřebují asi 40 až 60 kilogramů rostlinné potravy. Tato inteligentní zvířata, která mohou na krátkou vzdálenost dosáhnout větší rychlosti než průměrný člověk, mají mocné zuby a čelisti.

Hrošice je zpátky v ZOO

ČTK